TOFAŞ

Tofaş, Fiat Chrysler Automobiles'ın Avrupa'daki 2'nci büyük Ar-Ge kapasitesine sahiptir.

Tofaş, Fiat Chrysler Automobiles'ın Avrupa'daki 2'nci büyük Ar-Ge kapasitesine sahiptir.

Tofaş, Fiat Chrysler Automobiles'ın Avrupa'daki 2'nci büyük Ar-Ge kapasitesine sahiptir.

Tofaş, Fiat Chrysler Automobiles'ın Avrupa'daki 2'nci büyük Ar-Ge kapasitesine sahiptir.

Tofaş, Fiat Chrysler Automobiles'ın Avrupa'daki 2'nci büyük Ar-Ge kapasitesine sahiptir.

Tofaş, Fiat Chrysler Automobiles'ın Avrupa'daki 2'nci büyük Ar-Ge kapasitesine sahiptir.

Tofaş, Türkiye'de hem binek hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketidir.

3 yıl içinde 1,5 milyar ABD Doları yeni ürün yatırımları

Doblo Amerika ve Doblo Yenileme projeleri ile başlayan ve 2015'te Egea ailesi ile devam ürün yatırımlarının, 2016 yılında 356 HB, SW ve Fiorino yenileme yatırımları ile devam ederek, toplamda 1,5 milyar ABD Doları düzeyinde gerçekleşmesi planlanmaktadır.

Otomotiv pazarı ve Tofaş performansı

Türkiye otomotiv pazarı 1 milyonu aşarak tarihi bir rekora imza atmıştır. Üretim 1 milyon 359 binle, ihracat 992 binle tarihin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Üretilen her 100 aracın 73'ü ihraç edilmiştir. Sektör dünyada toplam otomotiv üretiminde 16'ncı sırada, AB ülkeleri arasında ticari araç üretiminde 1'inci ve otomobil üretiminde 7'nci sırada yer almıştır.

Tofaş, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında temsil ettiği markalarla %11,8 pazar payı elde etmiştir. İç pazarda Fiat markasıyla %25,6 pazar payı ile hafif ve orta ticari araç pazarında 2'nci olmuştur. Binek ve hafif ticari toplam satışlarında ise, %11,3 pazar payı ve 109.490 adetle 4'üncü sırada yer almıştır.

Yeni modeller

2015'te, 4'üncü nesil Fiat Doblo, Fiat 500, SUV segmentinde Fiat 500X ve yeni kompakt sedan Egea modellerinin lansmanları yapılmıştır. Kasım ayında pazara sunulan Egea, Aralık ayının en çok satan 3'üncü Sedan modeli olmuş ve aynı zamanda EMEA ihraç pazarlarında "Tipo" model ismi ile pazarlanmasına başlanmıştır.

Jeep markası kendisinin en yüksek satış adetlerine ulaştı

Jeep markası, 22 yıldır içinde bulunduğu Türkiye pazarında kendisinin en yüksek satış adetlerine ulaşmıştır. 2015 yılında gerçekleşen 3.499 adetle, 2014'e göre satışlar %79 artmıştır.

Ödüller ve başarılar

 • Autobest Fiat Egea'yı "Avrupa'da Yılın Otomobili" seçmiştir. ODD Satış ve İletişim Ödülleri 2015 Gladyatörlerinde, "Yılın Jüri Özel Ödülü" Fiat Egea lansmanının olmuştur.
 • Fiat Linea Türkiye'nin en çok satan aracı olmuştur.
 • ABD'ye ihraç edilen Fiat Doblo'nun Ram markalı versiyonu ProMaster City, ABD'de "Green Car Journal" tarafından 2016 yılının "Yeşil Ticari Aracı" seçilmiştir.
 • İngiltere'deki "Ticari Araç Filo Ödülleri" kapsamında Fiat Doblo Cargo "Yılın Küçük Vanı", Fiorino Cargo ise "Yılın Şehir İçi Vanı" seçilmiştir.
 • Tofaş, Ar-Ge Merkezleri Zirvesi'nde;
  • Otomotiv sektöründe "En iyi Ar-Ge merkezi"
  • Tüm Ar-Ge merkezleri arasında da "En iyi 3'üncü Ar-Ge merkezi"
  • "Ar-Ge Harcama Yoğunluğu" ve "Proje Kapasitesi" kriterlerinde de 1'incilik ödülünü almıştır.
 • "EU R&D Scoreboard 2015" değerlendirmesinde en yüksek dereceye ulaşan Türk şirketi olmuştur.
 • "2015 Sürdürülebilir İş Ödülleri" kapsamında "Karbon ve Enerji Yönetimi" kategorisinde en iyi performans gösteren şirket olmuştur.
 • Kurumsal Yönetim Derecelendirme notu 9,01'den, 9,06'ya yükselmiştir.

2016 yılı beklenti, hedef ve stratejiler

2016 yılının, Tofaş için yeni model yatırımlarının ve lansmanlarının devam ettiği bir yıl olması planlanmaktadır.

Şubat ayından itibaren Egea'nın benzinli-tam otomatik versiyonunun müşterilere sunulması hedeflenmektedir. Yılın ilk yarısında 356 HB ve yenilenmiş yüzü ile Fiorino; ikinci yarısında ise 356 SW üretimlerine başlanması planlanmaktadır. 2016 yılındaki yeni modellerle birlikte 356 Ailesi için ihracatın 100 bin adede ulaşması hedeflenmektedir. Yeni ürün yatırımlarının Tofaş'ın üretim ve ihracatına ivme kazandırırken, taşıdığı ilave istihdam ve ihracat potansiyeliyle ülke ekonomisine pozitif katkı sağlaması beklenmektedir.

KOÇ FIAT KREDİ

Tofaş çatısı altında satışı gerçekleştirilen markalara finansal çözüm hizmetleri sağlayan Koç Fiat Kredi, 2015 yılında 63 bin adet araca, 1.895 milyon TL tutarında kredi kullandırmış ve Tofaş'ın perakende satışlarının %70'ini kredilendirmiştir. Kredi portföyü 1.922 milyon TL'ye ulaşmıştır.

Koç Fiat Kredi 2015 yılında kullandırılan kredilerin finansmanında; toplam 112,4 milyon TL nominal değerde menkul kıymet ihracı gerçekleştirmiştir. Yılsonu itibarıyla ihraç edilen menkul kıymet bakiyesi 327,4 milyon TL nominal değerdedir