OTOMOTİV

Otomotiv

PAZARINDA LİDERLİK

Otomotiv

Otomotiv

PAZARINDA LİDERLİK

Otomotiv

Otomotiv

PAZARINDA LİDERLİK

Otomotiv

Otomotiv

PAZARINDA LİDERLİK

Otomotiv

Otomotiv

PAZARINDA LİDERLİK

Otomotiv

Otomotiv

PAZARINDA LİDERLİK

Otomotiv

2015 yılında otomotiv sektöründeki gelişmeler

2015 yılı Türkiye otomotiv pazarında rekorların yaşandığı bir yıl olmuştur. Toplam otomotiv satışları, üretimi ve ihracatı tarihinin en yüksek seviyelerine ulaşmıştır.

Toplam otomotiv satışları bir milyonu aşarak 2014 yılına göre %25 artış göstermiştir. Binek araç satışları %24, hafif ticari araç satışları %36, orta ticari araç satışları %33 ve kamyon satışları %8 yükselmiştir. Binek araçların toplam endüstrideki payı bir önceki seneye göre 1 puan azalarak %72 olurken, hafif ticari araçların payı %12'den %13 seviyesine çıkmıştır. 2015 yılında, dizel otomobil satışlarının payı %62'ye gerilerken, otomatik şanzımanlı otomobillerin payı %50'ye yükselmiştir. Otomobil pazarı segmentinin %83'ünü vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlar oluşturmuştur.

Toplam otomotiv üretimi 1 milyon 359 binle, ihracatı ise 992 binle tarihin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Üretilen her 100 aracın 73'ü ihraç edilmiştir. Türkiye otomotiv sektörü dünyada toplam otomotiv üretiminde 16'ncı sırada yer alırken, AB ülkeleri arasında ticari araç üretiminde 1'inci ve otomobil üretiminde 7'nci olmuştur.

Avrupa Otomotiv Üreticileri Derneği ACEA'nın açıkladığı verilere göre en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa'da 3,5 tona kadar olan hafif ticari araç satışları yıllık %12 büyümüş ve 28 aydır aralıksız yükselişini sürdürmüştür.

Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre, Türkiye'de 2015 yılında özellikle Ekim ayı sonrasında yaşanan canlanmanın etkisi ile 35 kişi ve üstü yolcu kapasitesine sahip otobüs pazarında adet bazında %47'lik artış gerçekleşirken; 35 kişi altı midibüs segmenti %10 büyümüştür. Otobüs ihracatında %23'lük artış yaşanmış; ancak midibüs segmentinde ihracat %46 oranında azalmıştır. Küçük kamyon segmentinde ise üretim %42 oranında artmıştır. Uluslararası lojistik sektörü Türkiye sınırlarında yaşanan sorunlar nedeniyle 2015 yılında olumsuz etkilenmiş; ancak iç pazarda inşaat sektörünün canlılığı ve ADR gibi yeni regülasyonların etkisi ile treyler pazarında büyüme yakalanmıştır.

2015 yılında traktör pazarındaki gelişmeler

Kuvvetli geçen 4 yıldan sonra 2014 ve 2015 yıllarında küresel traktör satışları zayıflamaya başlamıştır. Nihai ürün fiyatlarındaki düşüş ve ikinci el makinelerdeki cazip fiyatların da etkisiyle birçok pazar olumsuz etkilenmiştir. 2015 yılı 11 aylık rakamlara göre 1,3 milyon adede ulaşan dünya traktör pazarında Türkiye; Hindistan, Çin ve ABD'den sonra en çok satışın yapıldığı 4'üncü büyük pazar olmuştur.

Türkiye'de 2014'deki etkileyici hareketlenmenin ardından 2015 yılında tarım sektöründe yaşanan olumlu gelişmelere paralel olarak traktör satışlarında artış gerçekleşmiştir. Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği'nin raporuna göre, Türkiye'de 2015 yılında 66.615 adet traktör üretimi gerçekleştirilmiş; sektördeki toplam üretim geçen yıla göre %4 artmıştır. Traktör satışları küresel bazda düşüş eğilimi gösterirken Türkiye traktör pazarı 2014'de yakaladığı ivmeyi sürdürerek 2015 yılı TÜİK trafik kayıtlarına göre %12 ile dünyada en çok büyüyen pazar olmuş; toplam 66.775 traktör satışı gerçekleşmiştir.

Koç Topluluğu otomotiv sektörü

Koç Topluluğu 2015 yılında ülkemizdeki toplam otomotiv üretiminin %45'ini, ihracatının %43'ünü, satışlarının ise %24'ünü gerçekleştirmiştir.

2015 yılında %25 artış gösteren otobüs dahil otomotiv pazarında Koç Topluluğu liderliğini %24,1 pazar payı ile korumuştur. Ford Otosan %12,5 pay ile toplam otomotiv pazarında 2'nci olurken, Tofaş ise %11,3 ile yılı 4'üncü sırada kapatmıştır.

2014 yılında yatırımlarını tamamlayarak üretim kapasitesini artıran ve yeni modellerini devreye alan Ford Otosan, 2015 yılında yeni tesisleri ve ürün gamıyla başarıdan başarıya koşarak pek çok alanda rekorlara imza atmıştır. 2015'te rekor satış adedine ulaşan yurt içi piyasanın yanı sıra yurt dışı piyasalardaki olumlu gidişat ve Şirket'in yeni ürünlerinin kuvvetli satış temposu sayesinde 380.742 adet ile tarihin en yüksek toplam satış adedine ulaşılmıştır. Bununla birlikte 334.622 adet ile rekor seviyede üretim gerçekleşmiş ve üç vardiya üzerinden toplam %81 kapasite kullanımına erişilmiştir.

Tofaş, iç pazarda Fiat markasıyla %25,6 pazar payı ile hafif ve orta ticari pazarında 2'nci olmuştur. Toplam otomotiv pazarında ise satışını gerçekleştirdiği markalar ile, %11,3 pazar payıyla 4'üncü sırada yer almıştır. 2015'te, 4'üncü nesil Fiat Doblo, Fiat 500, SUV segmentinde Fiat 500X ve yeni kompakt sedan Egea modellerinin lansmanları yapılmıştır. Kasım ayında pazara sunulan Egea, Aralık ayının en çok satan 3'üncü Sedan modeli olmuş ve aynı zamanda EMEA ihraç pazarlarında "Tipo" model ismi ile pazarlanmasına başlanmıştır.

Otokoç Otomotiv, 2015 yılında yaklaşık 79 bin sıfır araç satışı gerçekleştirmiş ve toplam pazardan %8 pay almıştır. İkinci el araç satışında ise 24 bin adetlik satışla kurumsal markalar arasında liderliğini devam ettirmektedir. Kısa süreli araç kiralamada, Avis'te %33, Budget'ta %46 ciro artışı gerçekleştirmiştir. Operasyonel kiralamada ise 23 bin adetlik araç parkı ile cirosunu %11 artırma başarısını göstermiştir.

Otokar, 25 ve üzeri yolcu taşıyan otobüs pazarında, 6'ncı kez Türkiye'nin en çok tercih edilen markası olmuş; 7 metrelik küçük otobüs ihracatında da liderlik elde etmiştir. Savunma sanayiinde ise dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla milli projelere ağırlık verilmesi, yerli üreticilerin öncelikli olarak tercih edilmesi sektörü olumlu yönde etkilemiştir. Şirket, savunma sanayiinde Türkiye'nin lider kara araçları üreticisi konumunu korumuş; 2015'te son 3 yılda gösterdiği başarılı performans nedeniyle, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından 1'incilik ödülüyle ödüllendirilmiştir.

TürkTraktör gerçekleştirdiği 47.536 adetlik traktör üretimi, 33.002 adetlik yurt içi traktör satışı ve başarılı yönetimi ile elde ettiği 1 milyar Euro'yu aşkın ciro ile 61 yıllık tarihinde yine bir rekora imza atmıştır. Şirket'in Avrupa'nın en büyük traktör tesislerinden biri konumuna gelen Sakarya Erenler'deki fabrikasında Aralık ayında 50 bininci traktör banttan indirilmiştir.