OTOKAR

Otokar, Türkiye'nin öncü otomotiv ve savunma sanayi şirketlerindendir.

Otokar, Türkiye'nin öncü otomotiv ve savunma sanayi şirketlerindendir.

Otokar, Türkiye'nin öncü otomotiv ve savunma sanayi şirketlerindendir.

Otokar, Türkiye'nin öncü otomotiv ve savunma sanayi şirketlerindendir.

Otokar, Türkiye'nin öncü otomotiv ve savunma sanayi şirketlerindendir.

Otokar, Türkiye'nin öncü otomotiv ve savunma sanayi şirketlerindendir.

Türkiye'nin öncü otomotiv ve savunma sanayii şirketlerinden Otokar, 2015 yılında %16'lık büyüme gerçekleştirerek 1.434 milyon TL ciro elde etmiş; 80 milyon TL net kâra ulaşmıştır. 25 ve üzeri yolcu taşıyan otobüs pazarında, 6'ncı kez Türkiye'nin en çok tercih edilen markası olan Şirket, 7 metrelik küçük otobüs ihracatında da liderlik elde etmiştir. Otokar, savunma sanayiinde Türkiye'nin lider kara araçları üreticisi konumunu korumuş; 2015'te son 3 yılda gösterdiği başarılı performans nedeniyle, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından 1'incilik ödülüyle ödüllendirilmiştir.

2015'te ihracatını TL bazında %77 oranında artıran Otokar, ihracatın cirosundaki payını da %29'a çıkarmıştır. Otokar, yurt dışından Birleşmiş Milletler Barış Güçleri'nde kullanılmak üzere yeni zırhlı araç siparişleri almış, Ural 4x4 araçlarının ilk ihracatlarını da 2015'te gerçekleştirmiştir. Otobüs ihracatında ise başta Almanya, Belçika, Fransa, İspanya, İtalya olmak üzere, hedef pazarı olan Avrupa'da satış adetlerini artırmış; Fransa'nın en çok tercih edilen küçük otobüs markası konumunu korumuştur. Otokar, ayrıca 2015'te Malta'ya Türkiye'nin en büyük sağdan direksiyonlu otobüs ihracatını gerçekleştirmiştir. Şirket, körüklü Kent otobüsünü de ilk kez Belçika'daki Busworld fuarında tanıtmıştır.

İç pazarda ise, küçük-orta boy otobüs segmentinde liderliğini korumuş; satılan her 3 otobüsten 1'i Otokar markalı olmuştur. Otokar Atlas hafif kamyonun özellikle kamu hizmetlerinde yaygın kullanımı devam etmiş; treyler pazarında da Otokar, iç nakliye sektörüne yönelik ürünleriyle öne çıkmıştır.

Türkiye'nin en büyük özel sermayeli savunma sanayii şirketi olan Otokar, 2015'te COBRA II aracı için ilk 2 siparişi yurt içinden almış; emniyet güçleri için ürettiği URAL ve COBRA araçlarının teslimatlarını yıl içinde tamamlamıştır. Şirket, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehditlere karşı korumalı modeli de olan ARMA 8x8 keşif aracını ve TULPAR-S paletli zırhlı aracını ürün ailesine eklemiştir.

Otokar ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) arasında 28 Temmuz 2008 tarihinde imzalanan "Milli İmkanlarla Modern Tank Üretim Projesi" (Altay Projesi) kapsamında, "Dönem I Türk Ana Muharebe Tankı Tasarım ve Prototip Üretimi Ana Sözleşmesi" çerçevesinde, geliştirme süreçleri ve prototip üretimlerini 2015'te tamamlanmış olup, sistem kalifikasyon ve kabul testleri devam etmektedir. Mevcut sözleşmenin ilgili maddeleri çerçevesinde Otokar, 250 adet tankın seri üretimi ve bunların "Entegre Lojistik Destek" faaliyetlerinin sağlanmasına ilişkin "Altay Projesi Dönem II Seri Üretim Projesi" için teklif dosyasını SSM'na sunmuştur. SSM'nın sunulan dosya üzerinde yapacağı değerlendirme çalışması sonrasında seri üretim süreci ile ilgili görüşünü oluşturması beklenmektedir.

Çevre, insan hakları, kurumsal yönetim, tedarikçi ilişkileri, sosyal sorumluluk gibi çalışmalara önem veren ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler anlaşmasını benimseyen Otokar, 2015'te Borsa İstanbul'un Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yerini almıştır. Şirket aynı yıl, iş sağlığı ve güvenliği alanında OHSAS 18001 sertifikasını da almıştır.

Ödüller ve başarılar

  • Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı "2015 Yılı Savunma Sanayii 1'incilik" ödülü
  • Türk Patent Ödülleri "Patent Ligi 5'incisi" ödülü
  • Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Altın Eldiven İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Ödülleri "Altın Eldiven" ödülü
  • Otomotiv Sanayicileri Derneği 40'ıncı Yıl İhracat Başarı Ödülleri'nde "Altın Madalya"
  • İstanbul Gelişim Üniversitesi "En Beğenilen Otomotiv Firması" ödülü

2016 yılı beklenti, hedef ve stratejiler

Otokar, 2016 itibarıyla Türkiye'de geçerli olacak yeni regülasyonlar ve Euro 6 emisyonlu motorlu araçlar yönetmeliği doğrultusunda artan araç satış fiyatlarının etkisi ile ticari araç pazarında durgunluk öngörmektedir. Ancak, ertelenen taleplerin etkisiyle belediye otobüs pazarının yükselme eğilimine gireceği tahmin edilmektedir. Türkiye otobüs pazarındaki liderliğini sürdürmeyi hedefleyen Şirket, ihracatta da yeni pazarlara açılmayı hedeflemektedir. Treyler sektöründe iç pazar ihtiyaçlarına uygun yeni ürünleriyle pazar payını ve hafif kamyon araç satışlarını artırmayı amaçlamaktadır.

Otokar, savunma sanayinde özellikle ihracat pazarlarındaki çalışmalarına devam etmeyi, geçtiğimiz yıl alınan siparişlerin üretimlerine odaklanmayı planlamaktadır. İlk dönem çalışmalarının 2016 yılında tamamlanması hedeflenen Altay Projesi'nde, özellikle dost ve müttefik ülkelerin Altay tankına gösterdiği ilgi, uzun vadede Türkiye savunma sanayii ihracatının da artacağını göstermektedir.