FORD OTOSAN

Ford Otosan toplam ticari araçlarda %28,7 payla lider konumdadır.

Ford Otosan toplam ticari araçlarda %28,7 payla lider konumdadır.

Ford Otosan toplam ticari araçlarda %28,7 payla lider konumdadır.

Ford Otosan toplam ticari araçlarda %28,7 payla lider konumdadır.

Ford Otosan toplam ticari araçlarda %28,7 payla lider konumdadır.

Ford Otosan toplam ticari araçlarda %28,7 payla lider konumdadır.

Ford Otosan 2015 yılında tarihinin en yüksek satış adedine ulaşmıştır.

Türkiye'nin ihracat şampiyonu

2014 yılında yatırımlarını tamamlayarak üretim kapasitesini artıran ve yeni modellerini devreye alan Ford Otosan, 2015 yılında yeni tesisleri ve ürün gamıyla başarıdan başarıya koşarak pek çok alanda rekorlara imza atmıştır. Yurt içindeki yüksek talep ortamı ve ürünlerinin başarılı satış temposuyla satış adetlerinde %35 artış gözlenmiştir. Yurt içindeki pazar payları ticari araçlar öncülüğünde artarken, Ford Otosan 2015'te toplam pazarda %12,5 pay ile 2'nci sırada yer almıştır. Toplam ticari araçlarda %28,7 payla liderlik korunmuştur. Binek araçlarda yıl içinde yeni modeller devreye alınmıştır. Binek araç segmentinde Ford Otosan yıl boyunca yeni araçlar sunarken, %26 ile pazarın üzerinde büyüme gerçekleştirmiş ve %6,5 pay elde etmiştir.

Yurt dışında ana ihracat pazarlarındaki büyümenin sürmesi, Ford markasının pazar payını artırmaya odaklı stratejisi sonucunda Avrupa ticari araç pazarında liderliğe ulaşması ve yeni ürünlerine olan yüksek talep sonucunda Şirket'in ihracat adetleri 253.644 adet ile rekor seviyede gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda 4 yıldır üst üste otomotiv sektöründe devam eden ihracat liderliği 2015 itibarıyla Türkiye 1'inciliğine taşınmıştır.

Üretimde ve satışta rekor bir yıl

Kocaeli Fabrikaları'nda 400 bin, İnönü Fabrikası'nda ise 15 bin adet olmak üzere toplam 415 bin adet araç üretim kapasitesiyle Ford Otosan, Türkiye'nin en büyük otomotiv şirketidir. 2015'te rekor satış adedine ulaşan yurt içi piyasanın yanı sıra yurt dışı piyasalardaki olumlu durum ve Şirket'in yeni ürünlerinin kuvvetli satış temposu sayesinde 380.742 adet ile tarihin en yüksek toplam satış adedine ulaşılmıştır. Bununla birlikte 334.622 adet ile rekor seviyede üretim gerçekleşmiş ve üç vardiya üzerinden toplam %81 kapasite kullanımına erişilmiştir.

Türkiye'nin en büyük ticari araç üreticisi ve ihracatçısı olan Ford Otosan, toplam 5 yerleşke ve 3 ana merkezde hizmet vermektedir. Şirket, yılsonu itibarıyla 10.676 çalışanıyla istihdam lideri konumunu korurken, ülkemiz ve ortaklarımız için değer yaratmayı sürdürmüştür.

Yeni ürünlerin başarısı sonucunda finansal ve operasyonel göstergelerde önemli bir büyüme yaşanmış ve kârlılık artmıştır. Bunun sonucunda nakit akışı kuvvetlenirken; Şirket, yıl içinde 2 bölümde olmak üzere toplam 400 milyon TL tutarında temettü ödemesi yapmıştır.

Ağır ticari vasıta yapılanması sürdü

Ağır ticari vasıta büyüme stratejisi kapsamında yurt içinde 2015 yılsonu itibarıyla toplam 27 tesise ulaşılmış ve Türkiye'deki satış-servis yapılanması büyük ölçüde tamamlanmıştır. Yurt dışı bayi yapılanması sürerken, 15 ülkede toplam 19 tesise ulaşılmıştır. Ford Otosan, önümüzdeki dönemde yurt dışı bayi teşkilatı genişlemesini sürdürecektir.

Türk otomotivinin en büyük Ar-Ge gücü

Ford'un ağır ticari araçlar ve ilgili dizel motor ve motor sistemleri için küresel mühendislik merkezi olan Ford Otosan, hafif ticari araç tasarım ve mühendisliğinde destek merkezidir. Gölcük Mühendislik Merkezi motor ve araç testleri üzerinde yoğunlaşırken; Sancaktepe'de bulunan Türkiye otomotiv sektörünün en büyük teknoloji ve Ar-Ge üssü ise kamyon, motor ve motor sistemleri geliştirilmesine yönelik çalışmaktadır. 2015 yılında açılışı yapılan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından "Ar-Ge Merkezi" olarak tescillenmiş ve Ford Otosan'ın 2'nci Ar-Ge merkezi olmuştur.

56 yıllık köklü geçmişiyle araç ve motor üretimi, yüksek mühendislik gücü, rekabetçi Ar-Ge yapılanması ve mühendislik ihracatı ile mükemmel iş modeline sahip bir teknoloji şirketi olan Ford Otosan, yatırımları ve projeleri ile ülkemizde ve dünyada çıtasını yükseltmeyi sürdürmektedir. Kocaeli Fabrikaları'nda yatırımların tamamlanmasıyla tüm hat ve araçlar başarıyla devreye alınmıştır. Öte yandan İnönü Fabrikası'nda motor ve kamyon yatırımlarının yanı sıra Ar-Ge süreçleriyle ilgili olarak kamyon test pisti ve motor test dinamometre yatırımları hızla sürmektedir.

2016 yılı beklenti, hedef ve stratejiler

2015 yılında rekor kırarak bir milyon adedin üstünde satış rakamına ulaşan Türk otomotiv sektörünün, 2016 yılında yüksek baz yılı sebebiyle bir miktar farklılık gösterse de 2015'e benzer bir yıl yaşayacağı öngörülmektedir. Ford Otosan'ın ana ihracat pazarını oluşturan Avrupa'da 3,5 tona kadar olan ticari araç segmenti için olumlu beklentiler mevcuttur. Buna ek olarak, Ford markasının kuvvetli pazar payı performansıyla Şirket'in ihracattaki büyümesinin sürmesi ve kapasite kullanım oranının artması hedeflenmektedir. Maliyetleri iyileştirmeye yönelik çalışmalar sonucunda Ford Otosan'ın kârlılığının artması beklenmektedir.