DAYANIKLI TÜKETİM
DAYANIKLI TÜKETİM

Güçlü

VE İSTİKRARLI BÜYÜME

Enerji

Güçlü

VE İSTİKRARLI BÜYÜME

Enerji

Güçlü

VE İSTİKRARLI BÜYÜME

Enerji

2015 yılında dayanıklı tüketim sektöründeki gelişmeler

Global beyaz eşya pazarının 2015 yılında adet bazında %1 artarken, ABD Doları bazında %7 daraldığı, global TV pazarının ise adet bazında %2 ABD Doları bazında ise %13 daraldığı tahmin edilmektedir.

Türkiye 24,6 milyon adet üretim ile (6 ana ürün), beyaz eşya sektöründe Avrupa'nın en büyük üretim merkezi olma konumunu sürdürmüştür. BESD verilerine göre, 2015 yılsonu itibarıyla, 6 ana üründe ihracat 18,1 milyon adet ile bir önceki yılın %7 üzerinde gerçekleşirken, iç pazar yaklaşık %5,7 büyüme ile 7,1 milyon adet seviyesinde gerçekleşmiştir.

Koç Topluluğu dayanıklı tüketim sektörü

Avrupa'da toplam satışlarda 3'üncü büyük beyaz eşya şirketi olan Arçelik A.Ş., Türkiye'de liderliğini korurken, Romanya'da Arctic ve Güney Afrika'da Defy markaları ile açık ara pazar liderliğini sürdürmüştür.

Şirket'in global markası Beko, rekabetin çok yoğun olduğu Avrupa pazarında 2000-2015 yılları arasında pazar payını en çok artıran beyaz eşya markası olmuştur. Avrupa solo beyaz eşya pazarında liderliğe yükselen Beko; Almanya, İtalya, İspanya, Rusya, Polonya gibi belli başlı pazarlarda da pazar payını artırmaya devam etmiştir.

Beko, Orta Doğu ve Afrika'da güçlü konumunu sürdürmüştür. Şirket, pazar çeşitlendirmesi hedefi doğrultusunda Güney Doğu Asya Bölgesi'ne ihracatını artırmış, 2014 yılında gerçekleştirilen Singapur ve Tayland lansmanlarının ardından Malezya ve Vietnam'da açılan yeni şirketleriyle Güney Doğu Asya Bölgesi'nde varlığını güçlendirmiştir.

Grundig markası 2013 yılında beyaz eşya kategorisinin de ürün gamına dahil olmasıyla birlikte, ev elektroniğinin tüm kategorilerinde ürün sunan tek Avrupalı üretici konumuna ulaşmıştır. Almanya, İskandinavya ve İngiltere'de beyaz eşya pazarında büyümesini sürdüren Grundig, İspanya, İtalya, Belçika, Hırvatistan, Fransa, Avusturya, Malta, Güney Kore ve Güney Afrika pazarında beyaz eşya gamını tüketicilerin beğenisine sunmuştur.