ARÇELİK

Arçelik, Türkiye'nin yanı sıra Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika ve Tayland'daki üretim merkezleri ile 100'ün üzerinde ülkeye ürün ve hizmet sağlamaktadır.

Arçelik, Türkiye'nin yanı sıra Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika ve Tayland'daki üretim merkezleri ile 100'ün üzerinde ülkeye ürün ve hizmet sağlamaktadır.

Arçelik, Türkiye'nin yanı sıra Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika ve Tayland'daki üretim merkezleri ile 100'ün üzerinde ülkeye ürün ve hizmet sağlamaktadır.

Türk Patent Ligi'nde 1'inci olan Arçelik, en çok uluslararası patent başvurusu yapan şirkettir.

Ar-Ge, inovasyon ve sürdürülebilirlik

Arçelik A.Ş., 25 yıllık Ar-Ge birikimi, inovasyon gücü ve teknolojik yetkinliği sayesinde sektöründe kendini ayrıştıran, katma değerli, yenilikçi ve çevreye duyarlı ürünler tasarlayarak dünya pazarlarına sunmaktadır. 2015 yılında Şirket global Ar-Ge organizasyonunun genişlemesi kapsamında çok önemli bir adım atarak, İngiltere'de Cambridge Üniversitesi Science Park'ta Ar-Ge merkezi açmıştır.

2015 yılındaki çalışmaları sonucunda;

 • A++ enerji sınıfı Avrupa'nın en az enerji tüketen ankastre fırınını,
 • A+++(-%70) enerji sınıfı çamaşır makinesini,
 • A+++(-%10) enerji sınıfı kurutma makinesini,
 • %75 enerji verimli soğuk yıkmama programına sahip çamaşır makinesini,
 • A+ enerji sınıflı 90 cm duvar tipi davlumbazını,
 • A+++(-%30) No-Frost kombi buzdolabını,
 • A+++ No-Frost gardırop tipi buzdolabını geliştirmiştir.

Yenilikçi uygulamalarından bazıları şunlardır:

 • Akıllı TV, tablet veya telefon ile kullanıcının beyaz eşyalara ağ üzerinden bağlanması ve ürünlerin tüm fonksiyonlarını uzaktan kontrol edebilmesi, aynı zamanda ürünlerin çalışma durumu ile ilgili bildirimler alabilmesini sağlayan "HomeWhiz"
 • Kabine yerleştirilen 4 kamera ile alışveriş yaparken buzdolabının içini görme imkanı ve bağlanabilme özelliği
 • Buzdolabında 40 dakikada buz yapma özelliği
 • Bulaşık makinesi, ocak ve davlumbazın tek bir kontrol merkezinden kontrol eden VUX (Sanal kullanıcı deneyimi)
 • Avrupa'da bir ilk olan, bulaşık makinesinde sıvı deterjan dozajlama (Auto-dosing) özelliği
 • Enerji ve su tüketimini minimize eden Prosmart inverter motorlu çamaşır makinesi
 • Yeni smart TV platformu UltraHD 4K'yı içeren yeni Fine Arts Curved TV'ler

Şirket, 2015 yılında da iklim değişikliği etkilerinin azaltılmasına yönelik global girişimlere destek vermeye devam etmiştir. Güney Afrika ve Tayland'da UNEP'in "Enerji Verimli Cihazlar ve Ekipmanlar için Küresel Ortaklık Programı"nda yer almıştır. Aralık 2015 tarihinde Paris'te düzenlenen "Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi-21'inci Taraflar Konferansı"na katılarak ülkemizin beyaz eşya sektörünü temsil etmiştir.

Türkiye'de sektöründe bir ilk olarak, Eskişehir ve Bolu'daki geri dönüşüm tesislerinde, yüksek enerji tüketen 100 binin üzerinde eski ürününün geri dönüştürülmesiyle ülkenin enerji kazancına her biri 2,5 MW'lık 6 rüzgar türbininin üreteceği enerji kadar katkı sağlanmıştır.

Yatırımlar

Beko Balkan, Malezya ve Vietnam'da açılan yeni şirketleriyle dünya genelindeki satış ve pazarlama ofisi sayısı 27'ye ulaşmıştır.

Ocak 2015'te temelleri atılan Tayland üretim tesisi ilk buzdolabı üretimini Aralık 2015'te gerçekleştirmiştir.

Güçlü ve istikrarlı büyümeye devam

Arçelik A.Ş. kritik pazarlardaki daralmalara ve ekonomik dalgalanmalara rağmen güçlü ve istikrarlı büyümesini sürdürmüş, faaliyet kârlılığını artırmayı başarmıştır.

2015 yılında %13,2 büyüme gerçekleştirerek, 14.166 milyon TL seviyesinde konsolide ciro elde etmiştir. Net kârı 893 milyon TL'ye ulaşmıştır. Konsolide cironun %59,6'sı uluslararası pazarlardan elde edilmiştir.

Ödüller ve başarılar

 • BIST Sürdürülebilirlik Endeksinde ilk 30'da, Morgan Stanley Capital International (MSCI) Global Sürdürülebilirlik Endeks Serilerinde "AAA" derecelendirmesi ile sektöründe en yüksek derecelendirme
 • 2015 Türkiye Karbon Saydamlık Lideri
 • AEEE Yönetim Sistemi ile "E-atık Kahramanı" ödülü
 • TPE, Türk Patent Ligi 1'incisi ve "En Çok Uluslararası Patent Başvurusu Yapan Şirket"
 • Arçelik, Türkiye'nin Lovemarkları Araştırması beyaz eşya ve tüketici elektroniği kategorilerinde "En Sevilen Marka"
 • Beko, Almanya'da "Green Brands" ödülüne layık görülen ilk ev aletleri markası
 • Grundig Kurutma Makinesi Alman test kuruluşu Stiftung Warentest "Test Şampiyonu" ödülü
 • VUX teknolojisine (Sanal Kullanıcı Deneyimi) sahip Luminist Cast Ocak'a iki IF Tasarım ödülü
 • Türkiye İhracatçılar Meclisi "Ar-Ge Liderliği" ve "Teknoloji Geliştirmede Liderlik" ödülleri, Uluslararası IMP³rove İnovasyon Yarışması'nda büyük ölçekli firmalar kategorisinde finale kalan tek Türk şirketi

2016 yılı beklenti, hedef ve stratejiler

Arçelik A.Ş. "Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın" vizyonunu, sürdürülebilir kârlı büyüme stratejisi ile destekleyerek uzun vadeli hedeflerine doğru sağlam adımlarla ilerlemektedir. Stratejisinin ana taşıyıcılarını marka, tasarım, kalite, teknoloji ve inovasyon olarak ifade ederek bu alanları geliştirmeye yönelik yatırımlarını, tüm coğrafyalarda hız kesmeden sürdürecektir. Müşteriye değer katan, öncü, yenilikçi ve çevreye duyarlı ürün ve çözümleri sunma yeteneğini artırmayı hedefleyen Arçelik A.Ş, aynı zamanda sürdürülebilir büyümesini destekleyen, güçlü ve istikrarlı finansal yapısı sayesinde, yüksek potansiyel taşıyan yeni pazar ve iş alanlarını değerlendirmeye devam edecektir. Bu çerçevede Tayland'da kurulan fabrikası ile ASEAN Bölgesi'nde büyümeye odaklanırken, aynı zamanda mevcut işletmelerdeki yatırımları devam edecek ve hali hazırda aktif olmadığı coğrafyalardaki fırsatlara da öncelik verecektir.

Arçelik A.Ş. yakın gelecekte yurt dışı gelirlerini daha da artırarak, yurt içinde liderliğini pekiştirmeyi, gelişimini yeni iş alanlarında ve coğrafyalarda yaptığı yatırımlarla destekleyerek dünya pazarındaki yerini sağlamlaştırmayı hedeflemektedir. Mevcut ve yeni iş alanlarına yatırım yaparak geleceğe dönük iddialı hedefler belirleyebilmesinde ve bu hedeflerine ulaşma yolunda en büyük güvencesi güçlü ve global insan kaynağı olan Şirket'in, çalışanlarının yeteneklerini geliştirerek küresel organizasyonunun etkinliğini en üst seviyeye çıkarmak da öncelikleri arasındadır.