Vehbi Koç Vakfı

TÜRKİYE’DE VEHBİ KOÇ VAKFI


Vehbi Koç Vakfı (VKV); eğitim, sağlık ve kültür alanında sürdürülebilir ve tekrarlanabilir örnek modeller oluşturarak Türkiye’nin gelişimine katkı sağlamak için çalışmaktadır.


Vehbi Koç Vakfı (VKV); eğitim, sağlık ve kültür alanında sürdürülebilir ve tekrarlanabilir örnek modeller oluşturarak Türkiye’nin gelişimine katkı sağlamak için çalışmaktadır.

Vehbi Koç Vakfı 2014 yılında bir yandan bağlı kurumları aracılığı ile diğer yandan eğitim, sağlık ve kültür alanında destek verdiği projeler ile toplumda fark yaratmaya devam etmiştir. 2014 yılı Vakıf faaliyetleri arasında ön plana çıkan birkaç konu detaylarıyla aşağıda yer almaktadır.

Vehbi Koç Vakfı’nın tüm kurumları ve desteklediği projeler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için www.vkv.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

EĞİTİM

Eğitim alanında bugüne kadar binlerce başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrenciye ulaşan Vehbi Koç Vakfı, 2014-2015 döneminde kurumları ve merkezden yönettiği burs programları ile asistan bursları dahil, toplam 6.685 burs vermiştir.

VKV Koç Özel Lisesi son sınıfı okul tarihindeki en başarılı sınıf

VKV Koç Lisesi 1988 yılında Vehbi Koç Vakfı tarafından kurulmuştur ve 1998 yılında İlköğretim Okulu’nun eklenmesiyle anasınıfından 12’nci sınıfa kadar kesintisiz eğitim vermeye başlamıştır.

VKV Koç Özel Lisesi, Avrupa Uluslararası Okullar Birliği’nin (ECIS) ve Üniversiteye Kabul Danışmanları Ulusal Birliği’nin (NACAC) üyesidir ve 10’uncu sınıftan başlayarak MEB müfredatının yanı sıra Uluslararası Bakalorya (IB) Diploma Programı sunmaktadır.

2014 yılında lise öğrencilerinin IB (Uluslararası Bakolarya) puanları, sadece okul tarihi ortalamasında değil, aynı zamanda uluslararası standart ve ortalamalarda da okul bazında rekor kırmıştır. 2014 mezunları, yurt dışında eğitimine devam edecek en kalabalık sınıf olmanın yanı sıra, okul tarihinin en çok burs alan sınıfı da olmuştur.

Koç Üniversitesi’nde başarılarla dolu bir yıl

Vehbi Koç Vakfı tarafından 1993 yılında kurulan Koç Üniversitesi, bir mükemmeliyet merkezi olma misyonuyla hem bilime evrensel düzeyde katkıda bulunmayı hem de toplumsal sorumluluk taşıyan bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu yıl Koç Üniversitesi’nde elektrik-elektronik, uluslararası ilişkiler, psikoloji, matematik, tarih, pazarlama, kimya ve biyoloji mühendisliği ile moleküler biyoloji ve genetik alanlarında çalışan 22 öğretim üyesi Türkiye’nin en seçkin bilim ve araştırma ödüllerine layık görülmüşlerdir.

Koç Üniversitesi öğretim üyelerinin yayınlamış olduğu makalelerin 276’sı ISI atıflı dergilerde yer almıştır. Üniversite, Türkiye’de kişi başına düşen yayın açısından ilk sıralardaki yerini korumuştur.

2014 yılında Times Higher Education “Dünyanın En İyi Üniversiteleri” sıralamasında ilk 350 üniversite arasında yer alan Koç Üniversitesi, aynı kurumun “50 Yaşın Altındaki Üniversiteler” sıralamasında 41’inci, “Asya Üniversiteleri” sıralamasında 40’ıncı, “BRICS & Gelişmekte olan Ekonomiler” sıralamasında 20’nci olmayı başarmıştır.

SAĞLIK

Koç Üniversitesi Hastanesi hizmete açıldı

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı Koç Üniversitesi Hastanesi, 2014 yılının son çeyreğinde, Topkapı Kampüsü’nde hizmete girmiştir.

Hastanede 192 hasta odası, 13 ameliyathane ve 224 poliklinik odası bulunmaktadır. En modern cihazlarla donatılmış olan Koç Üniversitesi Hastanesi’nde 2014-2015 akademik yılında tıp eğitimine de başlanmıştır. Projenin ikinci fazında ise Onkoloji binası ve ana hastanenin diğer iki bölümü ile Hemşirelik Yüksek Okulu’nun yanı sıra, İleri Eğitim ve Araştırma Merkezi ile öğretim üyesi lojmanlarının ve öğrenci yurtlarının da tamamlanması planlanmaktadır.

Türkiye’de Hemşirelik Tarihine Işık Tutan Kitap

Vehbi Koç Vakfı, Semahat Arsel’in teşvikiyle 40 yıl önce hemşirelik mesleğine kalıcı çözümler üretmek, hemşirelere mesleklerinin gerektirdiği etik ve değerlerde eğitim almasına katkıda bulunmak amacıyla ilk özel fonu, V.K.V. hemşirelik fonunu kurmuştur. 1992 yılında kurulan Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi (SANERC) ise hemşirelerin mesleki eğitimini desteklemektedir.

Vakıf, 2014 yılının 12-18 Mayıs hemşireler haftasında, hemşireliğin bir meslek olarak kabul görmeye ve kesintisiz eğitiminin verilmeye başlamasının 100’üncü yılı onuruna Osmanlı döneminden itibaren Türkiye’de hemşirelik tarihine ışık tutan bir kitap yayınlamıştır.

Kitapta, Prof. Dr. Nuran Yıldırım, hemşirelik mesleğinin ne tür zorlukları aşarak savaşlardan günümüze geldiğini ve geleceğin hemşirelerini yetiştirmek için ne tür çalışmalar yapılması gerektiğini kaleme almıştır.


Vehbi Koç Ödülü 2014 yılında kültür alanında Prof. Dr. Zeynep Çelik’e verildi.


KÜLTÜR

Prof. Dr. Zeynep Çelik 13’üncü Vehbi Koç Ödülü’nün sahibi oldu

Vehbi Koç Vakfı tarafından, insanların yaşam kalitesinin artırılmasına katkıda bulunan kişi ve kurumları teşvik etmek amacıyla her yıl sırasıyla kültür, eğitim ve sağlık alanlarında verilen “Vehbi Koç Ödülü”ne bu yıl kültür alanında Prof. Dr. Zeynep Çelik layık görülmüştür.

New Jersey Institute of Technology’nin Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Zeynep Çelik, Osmanlı kent ve kültür mimarisini, Osmanlı’da şehir tarihini inceleyen ilk kadın tarihçiler arasında yer almaktadır. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Zeynep Çelik’in çalışmalarıyla Osmanlı tarihçiliğinde çığır açtığını söylemiştir.

Her yıl olduğu gibi, ödülün verileceği alanın önde gelen uzmanlarından oluşturulan Seçici Kurul’a bu yıl Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü ve Ekonomi Bölümü öğretim görevlisi ve Avrupa Bilimler Akademisi üyesi Prof. Dr. Şevket Pamuk başkanlık etmiştir. Prof. Dr. Ethem Eldem, Prof. Eric J. Zürcher, Emeritus Prof. Dr. Fikret Adanır ve Prof. Dr. Suraiya Faroqhi, 13’üncü Vehbi Koç Ödülü Seçici Kurulu’nun diğer kıymetli üyeleri arasında yer almışlardır.


Sadberk Hanım Müzesi çocuklara yönelik ‘‘Haydi Müzeye’’ projesi kapsamında üç kitaptan oluşan bir eğitim paketi hazırladı.


Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi çocuklara yönelik eğitim paketi yayınladı

Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi 14 Ekim 1980 tarihinde Sarıyer-Büyükdere’de Azaryan Yalısı olarak adlandırılan yapıda, Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’un anısına, O’nun kişisel koleksiyonunu sergilemek üzere, Türkiye’nin ilk özel müzesi olarak hayata geçirilmiştir. Sadberk Hanım Müzesi, kurulduğu günden itibaren Osmanlı dönemi işlemelerinin en seçkin örneklerini titizlikle bünyesinde barındırmaktadır.

Sadberk Hanım Müzesi, 2014 yılında çocuklara yönelik “Haydi Müzeye” projesi kapsamında üç kitaptan oluşan bir eğitim paketi hazırlamıştır. Müze koleksiyonunun eğitim amaçlı kullanılmasının amaçlandığı eğitim paketinde, çocuklara yönelik Anadolu uygarlıklarının yaşam biçimleri, kültürel miras ve müze ziyareti hakkında bilgilendirmek amacıyla iki aktivite kitabı, öğretmenlere yönelik ise müzedeki eserleri hem eğlenceli hem de öğretici bir dille aktarmanın ipuçlarının verildiği bir kitapçık yer almaktadır.

Sanat Tarihi ve Arkeoloji adlı aktivite kitapları, çocukların arkeoloji ve sanat tarihini keşfederek öğrenmeleri ve bunu gerçekleştirirken de keyif almalarını amaçlamaktadır. 8 yaş ve üstü ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik hazırlanan ve mantık, eşleştirme, bulmaca, boyama gibi oyun tekniklerinin kullanıldığı kitaplar, birer hikâye ile başlamaktadır. Arkeoloji kitabında Roma Dönemi’nde yaşamış olan Toros, Sanat Tarihi kitabında ise Osmanlı kızı Gülendam karakterleri aktivite sayfaları boyunca çocuklara eşlik etmektedir. Eğlendirirken bilgilendiren kitaplar, meraklı öğrenciler için müze gezisini de adeta bir keşfe dönüştürmektedir.

VEKAM akademik bir araştırma merkezi statüsüne kavuştu

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Ankara’nın Keçiören semtinde, kentin ayakta kalan son örneklerinden olan I. Derecede Korunması Gerekli Kültür Varlığı statüsündeki bağ evinde faaliyet göstermektedir. 1923 yılında Vehbi Koç tarafından satın alınan ve uzun yıllar Koç Ailesi tarafından yazlık konut olarak kullanılan bağ evi, 1992 -1993 yıllarında restore edilerek, 1994 yılında Ankara üzerine akademik çalışmalar yapmak amacıyla Vehbi Koç Vakfı’na devredilmiştir. VEKAM, 2014 yılında Koç Üniversitesi’ne bağlanarak akademik bir araştırma merkezi statüsüne kavuşmuştur.

AKMED’e yeni bir Kaleiçi evi

Suna–İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü (AKMED) ve Kaleiçi Müzesi, Antalya ve çevresinin arkeolojik, etnografik ve kültürel değerlerine yönelik araştırmalara destek olmak amacıyla 1996 yılında Vehbi Koç Vakfı bünyesinde Antalya Kaleiçi’nde hizmete açılmıştır.

Gelişimini sürdüren AKMED kütüphanesinin ihtiyaçları için bir Kaleiçi evi daha restore edilerek, 3 Haziran 2014 tarihinde hizmete vermeye başlamıştır. Bu yeni binada kütüphanelerin yanı sıra çalışma alanları, arşiv ve ulusal ölçekte öncü bir numismatik kitaplığı da yer almaktadır.