TürkTraktör


Sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek ödüllü Ar-Ge Merkezi


60 yıldır tarıma yön veren teknoloji lideri


Türk otomotiv sektörünün halen faaliyette olan en eski üretici kuruluşu


46 bin traktör ile üretimde rekor


Traktör üretiminde rekor

2014 yılının TÜİK trafik kayıtlarına göre 59.459 adet traktör satılan Türkiye traktör pazarı, 2013 yılının aynı dönemine kıyasla %14 artmıştır. TürkTraktör, 2014 yılında, yurt dışına 15.866 adet, yurt içine ise 30.027 adet traktör satışı yapmıştır. TürkTraktör gerçekleştirdiği 45.823 adetlik traktör üretimi ile 60 yıllık tarihinde yine bir rekora imza atmıştır. Türkiye traktör pazarındaki artışın nedenleri arasında, iklim koşulları yüzünden yaşanan rekolte kayıplarına rağmen yüksek seyreden tarımsal ürün fiyatları, perakende satış finansmanı için düşük maliyetli krediye ulaşma imkânı ve pek çok yeni traktör modelinin piyasaya sunulması yer almaktadır. Bunlara ek olarak Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) hibe desteğinin de önemli rolü bulunmaktadır.

Yeni ürünler

Gelecek için önemli bir ihracat fırsatı sunan yeni New Holland TR6 Serisi; TR6.120, TR6.130, TR6.140 modelleri ile, Türkiye’nin en büyük yerli traktörü olarak Mayıs 2014’de yurt içi pazara sunulmuştur.

Orta ve büyük ölçekli işletmelerin tercihi New Holland T5 Electro Command Serisi, 105 ve 114 HP motorlar ile iki farklı versiyon halinde satışa sunulmuştur.

Orta üst ve büyük ölçekli işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan ve T6 Auto CommandTM Serisi ise 110 HP - 131 HP arasında üç farklı versiyon halinde satışa sunulmuştur.

Çiftçinin hayatını kolaylaştıran donanımlarının yanı sıra, çiftçilerin bütçesini de düşünen çevre dostu ve ekonomik yapısı ile TDD Delta Serisi Tier III normuna uygun dört farklı güç alternatifi ile satışa sunulmuştur.

Üç silindirli turbo beslemeli yerli motor donanımıyla birlikte TürkTraktör fabrikalarında üretilen yeni T480S, 48 HP gücündeki üç silindirli turbo beslemeli motorun ürettiği yüksek tork değeri sayesinde düşük yakıt tüketimiyle farklı kategorideki işleri kolaylıkla yapabilme iddiası ile satışa sunulmuştur. 2WD modellerde 8 ileri-2 geri ve 4WD modellerde 8 ileri-8 geri vitesli yerli transmisyonla donatılan T480S, güçlendirilmiş yerli transmisyon yapısıyla motor-transmisyon uyumunu maksimum seviyeye çıkarmaktadır.

Yeni kaporta tasarımı ve ergonomik olarak konumlandırılmış kumanda kollarına sahip yeni platformu ile göz dolduran TD4B Bahçe Serisi ait olduğu sınıfa tamamen yeni bir soluk getirmiştir.

New Holland SA2002 HSB kule tipi bahçe atomizörü, özellikle meyve bahçelerinde daha etkin bir ilaçlama sağlamak amacı ile 2014 yılında ürün gamına dahil edilmiştir.

Yatırımlar

Türkiye ekonomisi ve tarımının gelişimi için katma değer üretme hedefi doğrultusunda faaliyetlerini şekillendiren TürkTraktör, 2014 yılında Adapazarı Erenler’de ikinci fabrikasının açılışını gerçekleştirmiştir. Yeni üretim tesisleri, TürkTraktör’ün yurt içi ve uluslararası pazarlara yönelik üretim kapasitesini artırmıştır. TürkTraktör’ün Ankara Üretim Tesisleri’ndeki 60 yıllık üretim deneyimi ile Ar-Ge alanındaki yetkinliği ışığında Erenler Fabrikası’nın CNHI’nın uluslararası satış ve pazarlama ağı üzerinden üstleneceği ihracat kapasitesiyle Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam etmesi hedeflenmektedir.

Ödüller

Türkiye’nin saygın araştırma, sanayi ve ticaret kuruluşları tarafından TürkTraktör’e çeşitli alanlarda layık görülen ödüller Şirket’in başarısını bir kez daha göstermektedir.

Türkiye’de geliştirilen ve Türk mühendis ve işçisinin alın teri ile TürkTraktör tesislerinde üretilen bağ ve bahçe tipi yeni New Holland TTJ Serisi tarım sektörünün en saygın ödülleri arasında gösterilen “Yılın Traktörü 2015” (Tractor of the Year 2015) ödülüne layık görülmüştür. 2014 yılı Haziran ayında ihracatına başlanılan TTJ seri traktörlerin global pazarda kazandığı başarı Şirket için çok önemlidir.

TürkTraktör ayrıca, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 3’üncü Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde, birçok ulusal Ar-Ge Merkezi’ni geride bırakarak otomotiv dalında 1’incilik ödülünün sahibi olmuştur.

2015 ve sonrası

Türkiye’deki tarım politikaları ve sektörümüzdeki gelişmeler dikkate alınarak daha teknolojik, daha yüksek beygir gücüne sahip, elektronik ve hidrolik sistemleri daha gelişkin, verimliliği artırılmış, kullanıcı dostu ve ergonomik traktörlerin geliştirilmesi ve maliyet odaklı çalışmalara hız verilmesi hedeflenmektedir.