RMK Marine


Proje yönetimi ve sistem mühendisliği ile entegre çözümler sunan öncü ve lider özel sektör tersanesi


Koç Topluluğu’na katıldığı 1997’den bu yana süper yat, römorkör, açık deniz hizmet gemisi, tanker ve askeri gemi inşa projeleri gerçekleştiren RMK Marine, “Tasarım, Geliştirme ve Üretim için NATO Kalite Güvence Gerekleri”ni sağladığını belgeleyen NATO AQAP 2110 sertifikasına sahip yegâne özel sektör tersanesidir.

En Büyük Muharip Gemi

RMK Marine, Türkiye’nin en büyük “Muharip Gemi” inşa projesini gerçekleştiren özel sektör tersanesi olma ayrıcalığını devam ettirmektedir.

Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa edilen 4 Arama Kurtarma gemisinin sonuncusu da 2014 yılında başarıyla teslim edilmiş ve hizmete alınan gemiler açık denizlerde görevlerini sürdürebildiklerini ispat etmişlerdir. Garanti süreleri sona eren 3 geminin kesin teslimleri 2014 yılında yapılmış, dördüncüsünün ise 30 Nisan 2015’de yapılması planlanmıştır.

İlkleri gerçekleştirmeyi sürdürmek

Ülkemizde tasarım ve inşaları gerçekleştirilen en büyük asfalt tankerleri olmalarının ötesinde, iç içe üç gövdeden (triplehull) oluşan yapısal tasarımlarıyla dünya üzerinde en yenilikçi asfalt tankerleri olma özelliğini de taşıyan T. ESRA 17 Eylül 2014, T.AYLİN ise 20 Ocak 2015 tarihinde teslim edilmiştir.

Süper yatta dünya markası

RMK Marine’in inşa etmiş olduğu Nazenin V, Karia ve Sarafin, süper yat sektörünün “Oscar”ı olan “Dünya Süper Yat Ödülleri”nde “Jüri Özel Ödülü”ne sahiplerdir.

2015 ve sonrası

RMK Marine, Türk Deniz Kuvvetleri’nin özel görev gereksinimlerini karşılamak üzere geliştirdiği “Türk Tipi Hücumbot” için özgün tasarım çalışmalarının yanı sıra, hazırlamakta olduğu:

  • Çevreye duyarlı ve düşük işletme giderli Kimyasal Tankerler ve Asfalt Tankerleri,
  • Ekonomik ve çevreci enerji kaynağı kullanımının yaygınlaşması için LPG/LNG İkmal Gemileri,
  • Açık deniz enerji platformları için Destek Gemileri,
  • Deniz petrol yatakları araştırmaları için Sismik Araştırma Gemileri,
  • Özgün tasarım ve ileri teknolojiye sahip süperyatlar projeleri ile pazarın uzun soluklu, güvenilir, katma değer sunan çözümleri üreten iş ortağı olma özelliğini sürdürmeyi değişmez iş hedefi olarak benimsemiştir.