Otokoç Otomotiv


1928 yılından beri otomotiv sektörüne değer katan köklü geçmiş


Türkiye’nin ilk araç kiralama şirketi AVIS ile 40 yıllık liderlik


1 saatten - 47 aya kadar araç kiralama hizmeti veren tek şirket


Otomotiv perakendeciliği ve araç kiralama pazarında lider

Otokoç Otomotiv, Otokoç, Birmot, Avis, Budget ve Otokoç Sigorta markalarıyla toplam 169 noktada faaliyet göstermektedir. Otokoç markasıyla Ford, Ford Trucks ve Volvo, Birmot markasıyla Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep markalarının satış ve satış sonrası hizmetlerini sunmaktadır.

Otokoç Otomotiv, 2014 yılında otomotiv perakendeciliğinde Ford satışlarından %32, Fiat’tan %32, Alfa Romeo, Lancia, Jeep satışlarından %42, Volvo satışlarından %47 pay almıştır. Yaklaşık 62 bin yeni araç satışı gerçekleştirerek, toplam pazardan %8 pay almaktadır. İkinci el araç satışında ise 20 bin adetlik satışla kurumsal markalar arasında liderliğe yükselmiştir. Kısa süreli araç kiralamada, Avis’te %24, Budget’ta %36 ciro artışı gerçekleştirmiştir. Operasyonel kiralamada ise 20.764 adetlik araç parkı ile cirosunu %28 artırma başarısını göstermiştir. Araç kiralama operasyonunda Azerbaycan ve Kuzey Irak’tan sonra 3’üncü yurt dışı yatırımı olarak Kazakistan’da faaliyete başlanmıştır.

Otokoç İstanbul Sultanbeyli’de Ford Trucks Plaza yatırımı tamamlanarak yılın son çeyreğinde faaliyete geçmiş, 19 Kasım’da da resmi açılışı gerçekleştirilmiştir. Kütahya dual bayisinin yatırımı tamamlanmış, Ford ve Fiat markalarında distribütörlerin belirlediği standartlarda hizmet verilmeye başlanmıştır. Otokoç Ankara’da yapılan yatırım sonrası yeni tesise taşınmıştır. Ford, Fiat ve Volvo markalarında hizmet veren İstinye dual bayisi yapılan yatırımlarla premium bayi standartlarına kavuşmuştur. Ayrıca Otokoç Tarsus şubesi showroom ve servisi iki kat büyütülmüştür. Avis ofis sayısı 86, Budget ise 47 adede ulaşmıştır.

Otokoç Otomotiv, bir önceki yıla göre yatırım tutarını %25 artırarak, 901 milyon TL’si araç yatırımı olmak üzere

939 milyon TL’ye ulaştırmış; cirosunu ise %13 artırarak
3,5 milyar TL’ye yükseltmiştir.

2014 yılında 40’ıncı yılını kutlayan Avis Türkiye, Skal International “En İyi Araç Kiralama Şirketi” ödülünü 5’inci kez kazanmış, ABG Group tarafından “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görülmüştür. 2014’te sektörde 2’nciliğe yükselen Budget Türkiye, ABG Group tarafından en iyiye verilen “Yılın Lisansiyesi” ödülüne son beş yılda 2’nci kez layık görülmüştür. Avis ve Budget Türkiye, dünyada bir ilke imza atarak, ABG Group’un yıllık EMEA lisansiye toplantısını İstanbul’da her iki marka için bir arada düzenlemiş, 110 ülkeden temsilcileri konuk etmiştir.

2015 ve sonrası

Otokoç Otomotiv, yeni yatırımlar ile hizmet ağını genişletmeyi, mevcut tesislerini yenilemeyi planlamaktadır. 2014’te Otokoç ve Birmot’da adım atılan Portföy Yönetimi projesinde, 2015’te Sadakat Programı’nı devreye alarak, sadakat kartlarının geliştirilmesi, böylece Müşteri İlişkileri Yönetimi ve CRM’in tek bir çatı altında yürütülmesi hedeflenmektedir. İkinci el operasyonunda büyüme hedefi çerçevesinde yeniden yapılanma planlanmaktadır. Kısa süreli kiralamada Avis’te %29 ile pazarın üzerinde büyüyerek liderliğin pekiştirilmesi, pazar 2’ncisi olan Budget markasıyla ise %36 büyüme ile 2’nciliğin sağlamlaştırılması hedeflenmektedir. 2014 yılsonunda “Zipcar” markası ile yeni gelişmeye başlayan araç paylaşım sektörüne adım atılmıştır. 2015 yılında “Zipcar” markasının yaygınlaştırılması ve sektör oluşturulması hedeflenmektedir.

Araç kiralamada ise, yurt dışı fırsatlarının değerlendirilmesi, büyüme stratejisinin bir parçası olarak öngörülmektedir. Ayrıca 2015 yılı içerisinde yeni bir araç kiralama markasının devreye alınması hedeflenmektedir.

2015’te 1.145 milyon TL’si araç yenileme ve yeni araç yatırımları (22.226 adet) olmak üzere, yatırımların %29 artarak 1.167 milyon TL’ye ulaşması planlanmaktadır.