Otokar


Türkiye’nin ilk elektrikli otobüs üreticisi


Türkiye’nin ana muharebe tankı geliştirilmesinin ana yüklenicisi


5 yıldır 25 yolcu ve üzeri otobüs segmentinde en çok tercih edilen marka


Otokar 2014 yılını 5’inci kez Türkiye’nin lider otobüs üreticisi olarak tamamlamış; savunma sanayiinde Türkiye’nin lider kara araçları üreticisi konumunu da korumuştur.

Otokar, 2014 yılında 1.232 milyon TL ciro elde etmiş;

108 milyon ABD Doları ihracat gerçekleştirmiştir. Bir önceki yıl önemli ve yüksek adetli ihalelerin etkisi ile büyüme oranını %40 seviyesine çıkaran Otokar, pazar şartlarının değişmesi doğrultusunda 2014 yılında yaklaşık %7 oranında küçülme yaşamıştır.

Otokar, daralan otobüs pazarında 5’inci kez liderliğini devam ettirmiştir. 2014 yılında satılan her 5 otobüsten 2’si Otokar markalı olmuştur. 2014 yılında, 15.000’inci Sultan küçük otobüsünü banttan indiren Otokar, engelli yolcu taşımaya uygun 10 metrelik şehir içi otobüsü Doruk LE’yi, 7 tekerlekli sandalyeli yolcuya kadar taşıma imkânı veren servis tipi otobüs Engelsiz Sultan Maxi’yi tanıtmıştır. Avrupa pazarında değişen regülasyonlar doğrultusunda Euro 6 emisyon seviyesine sahip çevreci otobüsler ürün ailesine katılmıştır.

Hafif kamyon pazarında 2013 yılı Haziran ayından bu yana 8,5 tonluk Otokar Atlas kamyonu ile faaliyet gösteren Şirket, düzenlediği iki roadshow ile Anadolu tanıtımlarını başarıyla sonuçlandırmıştır. 2014 yılında satış adetleri artmış, 500’üncü kamyon banttan indirilmiştir.

Büyüyen treyler pazarında Otokar, treyler satışlarını önemli ölçüde artırmış, özellikle “tren yüklemesine uygun tenteli treyler” ve “maxi kesit tanker semi-treyler” tipindeki yeni araçları pazarda büyük ilgi görmüştür.

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli savunma sanayii şirketi olan Otokar, 2014 yılında da lider kara araçları üreticisi konumunu korumuştur. 2013 yılında geliştirilen ve ürün ailesine eklenen URAL taktik tekerlekli zırhlı aracı, 2014 yılında ülke envanterine girmiştir. Savunma alanında 30’dan fazla ülke tarafından tercih edilen Otokar, 2014 yılında bu listeye iki yeni ülke daha eklemiştir.

Otokar, Türkiye’nin Ana Muharebe Tankı ALTAY Projesi’nde, testlere devam ederken son iki prototipin üretimini tamamlamıştır.

Ödüller

Otokar, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından verilen Çevre ve Enerji Ödülleri’nde “Büyük Ölçekli Kuruluş Çevre ve Sürdürülebilirlik Yönetimi” kategorisinde 3’üncülük ödülünün sahibi olmuştur.

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Otokar, 2014 yılında ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi’ni almaya hak kazanmıştır.

2013 yılında Türkiye’nin otomotivde en başarılı Ar-Ge Merkezi seçilen Otokar’ın Elektromanyetik Uyumluluk Test Merkezi akredite olmuştur. Laboratuvar, artık elektromanyetik uyumluluk konusunda otomotiv ve savunma alanlarında verdiği hizmetini sertifikalandırabilmektedir. 2014 yılında Ar-Ge yatırımlarını sürdüren Şirket, üniversite öğrencilerine yeni teknolojileri tanıtmak amacıyla Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü Doruk Electra’yı İstanbul’da 3 üniversitede belirli sürelerde öğrencilerin kullanımına sunmuş; gençlerin Otokar’ın Ar-Ge imkânları hakkında bilgi sahibi olmaları sağlamıştır.

2015 ve sonrası

2015 yılında Otokar, Haziran ayındaki genel seçimlerin ardından otobüs pazarında büyüme öngörmektedir. Belediye otobüsü pazarının yükselme eğilimine gireceği tahmin edilmektedir. Otobüste liderliğini sürdürmeyi hedefleyen Şirket, hafif kamyon segmentinde de pazar payını artırmayı amaçlamaktadır. Otokar, savunma sanayinde yeni ürünlerini özellikle ihracat pazarlarında tanıtmaya devam edecektir.