KoçSistem


Türkiye bilgi teknolojileri sektöründe 70 yıla doğru


2015 yılında Türkiye bilgi teknolojileri sektöründeki 70’inci yılını kutlayacak olan KoçSistem, elde ettiği %17’lik büyüme ile 2014 yılında da hizmet verdiği pazarlardaki varlığını güçlendirmiştir.

IDC’nin açıkladığı 2014 raporuna göre, Şirket’in kurumsal bulut bilişim hizmetleri markası Maximus, %22,9 pay ile Türkiye Kurumsal Bulut pazarındaki liderliğini sürdürmüştür.

KoçSistem, dünyanın lider veri merkezi şirketlerinden Zenium Technology Partners ile Türkiye’nin en büyük veri merkezi İstanbul One projesinde işbirliği yaparak, uluslararası bir şirket tarafından bilgi teknolojileri alanında yapılan en büyük yatırımlarından birini ülkemize kazandırmıştır. KoçSistem, 2015’te hizmete açılması planlanan İstanbul One’da, büyük hacimlerde toplu alan kiralama ve sistem yönetimi ihtiyacı olan şirketlere, barındırma ve yönetilen hizmet çözümleri sunacaktır.

KoçSistem 2014’te, küresel marka olma vizyonuyla, Azerbaycan’da gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda Azerinteltek ve Azerfon gibi Azerbaycan pazarının önde gelen kurumları ile başarılı projelere imza atmıştır. Sayısal yayıncılık ürünü Pixage’i, İngiltere Premier Ligi’nden sonra Almanya Bundesliga Ligi’nde de konumlandırmış; 2014 Dünya Kupası için, Frankfurt Commerzbank Arena’da hayata geçirilen, Avrupa’nın en büyük mobil LED ekranlarının kurulumu projesinde, Pixage teknolojisi ile yer almıştır.

e-Fatura çözümünü bulut mimarisi modeli ile sunan KoçSistem ayrıca e-Devlet ürün portföyünü, e-Defter, e-Arşiv ve e-İrsaliye ile genişletmeyi sürdürmüştür.

Yeni iş modelleri ile de fark yaratan KoçSistem, alan uzmanı firmalarla işbirlikleri yaparak oluşturduğu “Ekosistem” ile portföyünü zenginleştirirken sektörün gelişimine de katkı sağlamaktadır.

KoçSistem, Avrupa’nın önde gelen araştırma grupları ile bulut, nesnelerin interneti ve büyük veri alanlarında Ar-Ge çalışmalarına devam etmiş; diğer Koç Topluluğu şirketlerinin Ar-Ge Merkezleri ve üniversiteler ile geliştirdiği işbirlikleri ile ürün odaklı Ar-Ge çalışmalarına hız vermiştir. Ege Üniversitesi ve Unit Bilişim işbirliği ile başlattığı yazılım ürünü projesi “Model Writer” ile ilk kez, kendi başlattığı bir Ar-Ge projesinde AB fonu almaya hak kazanmıştır.

KoçSistem, 70’inci yılını kutlayacağı 2015’te de teknoloji odaklı iş çözümleri ve stratejik iş birlikleriyle hizmet portföyünü genişleterek farklılaşmayı sürdürmeyi ve küresel pazarlardaki varlığını güçlendirerek yine sektör ortalamalarının üzerinde büyüme rakamlarına ulaşmayı hedeflemektedir.