Ford Otosan


Türkiye’nin ticari gücü


Türkiye’nin en genç ticari araç ürün gamı


Türkiye’nin en yüksek üretim kapasitesine sahip otomotiv şirketi


Türk otomotiv sektörünün ihracat şampiyonu


Türkiye’nin ticari gücü

2014, Ford Otosan’ın 2010’da başlattığı yatırım programını tamamlayarak yeni ürünleri devreye aldığı ve üretim kapasitesini artırdığı bir geçiş yılı olmuştur. Ürün geçişlerine bağlı olarak üretim, satış ve ihracat rakamlarında geçici bir zayıflık yaşanmıştır. Ancak yeni nesil Ford Transit’in Mart, Ford Courier’nin de Mayıs ayında piyasaya çıkmasıyla satışlar ivmelenmiştir. Ford Courier, B segmenti hafif ticari araçlarda lansmanını takip eden Haziran-Aralık döneminde her ay segmentinin en fazla satan aracı olmuştur. Binek araçlarda ilk yarıda yükselen döviz kuruna bağlı olarak fiyatların artması satışları baskılamıştır.

Ford Otosan 2014’te toplam pazarda %11,6 pay ile 3’üncü sırada yer almıştır. Otobüs hariç toplam ticari araçlarda %26,6 payla liderlik korunmuştur.

Türkiye’nin en genç ticari araç ürün gamı

Yeni nesil Transit’in ilk versiyonu Mart’ta piyasaya sunulurken, Nisan ve Ekim’de devreye alınan fazlarla ürün gamı tamamlanmıştır. Ford Courier, mühendislik ve prototip çalışmalarının yanı sıra, fabrika inşası ve üretim aşamalarını da kapsayan 40 aylık başarılı bir çalışmayla Mayıs’ta piyasaya sunulmuştur. Tüm mühendislik sorumluluğu Ford Otosan’a ait olan Courier, Ford’un B platformundaki ilk hafif ticari aracıdır.

Türkiye’nin en yüksek üretim kapasitesine sahip otomotiv şirketi

2014’te 370 milyon ABD Doları yatırım harcaması gerçekleştirilmiştir. Ford Otosan’ın 1,4 milyar ABD Dolar’lık dev yatırım programı kapsamında, 3’üncü fabrikası olan ve Ford dünyasında ilk defa kullanılan yüksek teknolojilere sahip Yeniköy Fabrikası 16 aylık rekor bir sürede tamamlanarak 22 Mayıs’ta açılmıştır. Ford Courier’nin dünyadaki tek üretim merkezi olan Yeniköy, 110.000 adet yıllık üretim kapasitesine sahiptir. Yatırımların tamamlanmasıyla Kocaeli Fabrikaları 400.000, İnönü Fabrikası da 15.000 adet kurulu kapasiteye yükselmiştir.

Türk otomotivinin ihracat şampiyonu

Ürün geçişleri nedeniyle ihracat adetlerindeki azalmaya rağmen Ford Custom’ın üstün başarısı sayesinde Ford Otosan 2014’te 3,2 milyar ABD Doları ihracat gerçekleştirerek 4’üncü kez üst üste şampiyon olmuş ve net ihracatçı konumunu pekiştirmiştir.

Ford’un ağır ticari araçlar ve ilgili dizel motor ve motor sistemleri için küresel mühendislik merkezi

Ford’un ağır ticari araçlar ve ilgili dizel motor ve motor sistemleri için küresel mühendislik merkezi olan Ford Otosan, hafif ticari araç tasarım ve mühendisliğinde destek merkezidir. Gölcük Mühendislik Merkezi motor ve araç testleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ford Otosan’ın 60 milyon TL yatırımla 2014’te Sancaktepe’de devreye aldığı Türkiye otomotiv sektörünün en büyük teknoloji ve Ar-Ge üssü ise kamyon, motor ve motor sistemleri geliştirilmesine yönelik çalışmaktadır. Sancaktepe Ar-Ge Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “Ar-Ge Merkezi” olarak tescillenmiş ve Ford Otosan’ın ikinci Ar-Ge merkezi olmuştur.

Gölcük Ar-Ge Merkezi - Egzoz Emisyon Sistemleri Test Merkezi

Ford Otosan Gölcük Ar-Ge Merkezi’nde 2014’te açılan Egzoz Emisyon Sistemleri Test Merkezi, Ford’un dünyada bu konuda hizmet veren ilk tesisidir.

İnönü Motor Test Merkezi

Ford Otosan’ın ikinci Motor Test Merkezi, Türkiye’de 13 litre üzeri motor testleri yapabilen ilk tesistir.

Ford Otosan’dan bir ilk daha: Çin’e teknoloji ihracatı

Ford Otosan, 2013’te JMC ile imzaladığı anlaşmayla fikri mülkiyet haklarının tamamına sahip olduğu Ecotorq motorlarının dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin’de üretimi ve kullanımı için anlaşmıştı. 2014 Temmuz ayında mevcut kamyonların şasi, kabin ve parçalarının teknolojisine ilişkin olarak aynı firmayla lisans anlaşması imzalanmıştır.

Avtotor ile Rusya’da kamyon üretim anlaşması

Ford Otosan’ın geliştirdiği ve İnönü Fabrikası’nda üretilen Ford Trucks kamyon ve çekicilerin Rusya’da üretimi için Avtotor Holding ile işbirliği mutabakat anlaşması imzalanmıştır.

55 yıllık köklü geçmişiyle araç ve motor üretimi, yüksek mühendislik gücü, rekabetçi Ar-Ge yapılanması ve mühendislik ihracatı ile mükemmel iş modeline sahip bir teknoloji şirketi olan Ford Otosan, yatırımları ve projeleri ile ülkemizde ve dünyada çıtasını yükseltmeyi sürdürmektedir. “Ticari Araç Yılı” olan 2014’ün ardından 2015’i de “Otomobil Yılı” ilan eden Ford Otosan, Kasım’da pazara sunulan yeni Focus ile başlattığı süreçte tüm modelleriyle atılımlarını sürdürmeyi hedeflemektedir.