Fikri Haklar

7.100’ün üzerinde marka

3.000’in üzerinde patent ailesi

6.600’ün üzerinde patent

700’ün üzerinde endüstriyel tasarım

4.200’ün üzerinde internet alan adı ile

Türkiye’nin en büyük fikri haklar portföyü

Koç Topluluğu rekabet gücünü her alanda ortaya koyduğu yeniliklerden almaktadır. Bu nedenle, sahip olduğu fikri haklar Koç Topluluğu’nun büyümesini, rekabetçiliğini ve kârlılığını destekleyen en önemli unsurlardan biridir.

Yatırımcıları için yarattığı değeri yükseltmek hedefiyle, fikri haklara yaptığı yatırımı her geçen yıl artırmakta olan Koç Topluluğu’nda fikri haklar yönetimine büyük önem verilmektedir.

Koç Topluluğu, fikri haklar stratejisini;

  • Sürdürülebilir rekabet avantajı ve en iyi iş sonuçlarını elde edebilmek için fikri haklar sisteminden azami biçimde yararlanmak,
  • Fark yaratan yenilikleri ve güçlü markaları iş yapılan pazarlarda korumak,
  • Fikri haklar portföyünü iş hedefleriyle uyumlu biçimde yöneterek değer yaratmak,
  • Fikri hakları alım, satım veya lisanslanma suretiyle ticarileştirmek ve bu alanda işbirliklerine açık olmak,
  • Üçüncü kişilerin fikri haklarına saygılı olmak

olarak belirlemiştir.

Bu itibarla, Koç Topluluğu, Türkiye’de fikri haklar alanında bir strateji belirleyen ve ilan eden ilk şirketler topluluğudur. Koç Topluluğu fikri haklar stratejisini hayata geçirmek üzere Koç Fikri Haklar Yönetimi Projesi’ni başlatmıştır. Proje sayesinde önemli kazanımlar elde edilmiştir ve edilmeye devam edilmektedir.

7.100’ün üzerinde marka, 3.000’in üzerinde patent ailesi ve 6.600’ün üzerinde patent, 700’ün üzerinde endüstriyel tasarım ve 4.200’ün üzerinde internet alan adından oluşan Koç Topluluğu fikri haklar portföyü, Türkiye’nin en büyük ve faaliyet gösterdiği bölgenin en önemli fikri haklar portföyüdür.

Koç Topluluğu şirketleri, 2013 yılında 400 ve 2014 yılında toplam 563 patent ve faydalı model başvurusu yapmıştır. Türkiye’nin patent şampiyonu şirketleri Koç Topluluğu şirketleridir. Türk Patent Enstitüsü’nün “2013 yılında En Çok Yerli Patent Başvurusu Yapan Firmalar” sıralamasında Koç Topluluğu’nun 4 şirketi ilk 10’da, diğer 3 şirketi ise ilk 30’da yer almıştır. Arçelik 1’inci sırada yer alırken, 2’nciliği Ford Otosan, 6’ncılığı Tofaş ve 9’unculuğu TürkTraktör almıştır. Patent başvurusu sıralamasına göre ilk 30 şirket arasında bulunan diğer Koç Topluluğu şirketleri ise; Otokar, Arçelik-LG ve Tüpraş olmuştur.

Koç Holding, 2014 yılında, “Dünya Fikri Haklar Günü Etkinliği” organize etmiştir. Bu sayede, uluslararası fikri haklar yönetim uygulamaları ile ilgili en güncel uygulamalar hakkında bilgi paylaşılması imkânı sağlanmış ve patent şampiyonu Topluluk şirketleri Koç Holding Üst Yönetimi tarafından ödüllendirilmiştir.

Bunlarla birlikte, Koç Topluluğu Türkiye’deki fikri haklar ekosisteminin gelişmesi ve fikri hakların ticari hayatta daha aktif biçimde kullanılmasını sağlamak üzere birçok çalışmaya öncülük etmekte ve çeşitli seminer ve konferanslar vasıtasıyla bu alandaki tecrübesini paylaşmaktadır.