Araştırma Geliştirme


Dünya genelinde Ar-Ge harcamasında Türkiye’den en üst sırada yer alan Topluluk


Koç Topluluğu, faaliyet gösterdiği sektörlerde teknoloji ve inovasyona öncülük ederek rekabet gücünü geliştirmeyi hedeflemekte; yenilikçi, çevreye duyarlı ve enerji verimliliği yüksek ürün ve hizmetlere odaklanmaktadır.

Koç Topluluğu, 2007-2013 yılları arasında yapılan 3,4 milyar TL’lik Ar-Ge harcamasına ek olarak 2014 yılında yaklaşık 920 milyon TL Ar-Ge harcaması gerçekleştirmiştir. Koç Topluluğu, Türkiye’nin özel sektör Ar-Ge harcamasının yaklaşık %10’unu gerçekleştirmektedir.

Avrupa Birliği (AB) Projeleri

Koç Holding şirketleri AB destekli proje platformlarında etkinliklerini artırarak devam etmişlerdir. AB 7’nci Çerçeve Programı’nda (7.ÇP) ve Horizon 2020’de (H2020) devam eden proje sayısı geçen yıla göre %50 artış göstererek 22’ye, Eureka projeleri sayısı da %85 artış göstererek 24’e ulaşmıştır.

Otokar ve KoçSistem’in proje paydaşı olarak yer aldığı COMOSEF - Co-Operative Mobility Services of the Future isimli projenin ara dönem toplantısı Türkiye Konsorsiyumu sorumluğunda, Kasım ayında İstanbul ve Sakarya’da 8 ayrı ülke, 20’den fazla iş ortağı firma katılımıyla gerçekleşmiş, proje kapsamında ilk demo gösterimi yapılmıştır.

Arçelik A.Ş. devam eden ve tamamlanan 12 adet projesiyle, 2014 yılında 7’nci Çerçeve Programı’nda Türkiye’nin özel sektörde en fazla proje sayısına sahip şirketi olmuştur. Bununla beraber Avrupa Birliği’nin yeni başlayan H2020 programında FoF (Factories of Future / Geleceğin Fabrikaları) ve “ProRegio - Customer-driven Design of Product-Services and Production Networks to Adapt to Regional Market Requirements”/“ProRegio - Bölgesel Pazar Gereklerine Uyum Sağlamak için Ürün & Hizmetlerin ve Üretim Ağlarının Müşteri Odaklı Tasarımı” isimli projeler AB tarafından desteklenmeye hak kazanmıştır. Ayrıca, Eureka programında da öncü konumunu sürdüren Arçelik, 2014 yılında kabul alan 3 yeni projeye başlamıştır.

7’nci Çerçeve Programı’nda “Proje Koordinatörlüğü” rolünü üstlenen ilk Türk firması olan Tofaş, “Robopartner” Projesi’ne 2014 yılında devam etmiştir. Eylül ayında Tofaş tarafından düzenlenen ve SAGE (Safe and Green Vehicles Europe/Avrupa’nın Güvenli ve Çevreci Araçları) Proje Platformu üyelerinden CRF, Turin Politechnics, City of Regensburg ve Götaland Region yetkililerinin konuşmacı olarak katıldığı konferansta Türkiye’den 12 üniversite ile TÜBİTAK MAM sunum gerçekleştirerek yetkinliklerini aktarmış, Proje Platformu ile Türkiye arasında olası işbirliği fırsatları tartışılmıştır.

Yapı Kredi’nin Eureka/Celtic-Plus Programı altında ortak olduğu sanayide kablosuz cihazlarda iletişim ve internet güvenlik çözümleri yaratmayı hedefleyen CyberWI (Cyber-Security in the Wireless Industrial Use Cases / Kablosuz Endüstriyel Kullanım Hallerinde Siber-Güvenlik) projesi uluslararası onay almış ve desteklenme kararı çıkmıştır.


Çevre dostu, yenilikçi ve müşterilerinin yaşam standardını artıran ürünler


Ödüller ve Etkinlikler

2’nci Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi Mart ayında Kocaeli’de gerçekleştirilmiştir. 2012 yılı verilerine göre Ar-Ge merkezleri Performans Ödülleri’nde otomotiv sektöründe Otokar, dayanıklı tüketim malları sektöründe ise Arçelik 1’incilik ödülüne layık görülmüştür.

3’üncü Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi ise Aralık ayında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. 2013 yılı verilerine göre Ar-Ge Merkezi Performansları değerlendirilmiş, TürkTraktör, Arçelik-LG ve Tüpraş sektörel bazda en iyi Ar-Ge merkezi olarak seçilirken Tüpraş, 164 Ar-Ge merkezi içerisinde genel sıralamada 14’üncü olarak yer almıştır. Zirvede Arçelik, Ford Otosan ve Tofaş stantlarında sergiledikleri yenilikçi ürünlerle katılımcılardan büyük ilgi görürken; başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık olmak üzere Bakanlık yetkilileri Ar-Ge merkezlerinin sergiledikleri ürünler konusunda bilgilendirilmiştir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından bu sene 3’üncüsü düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’na Topluluk şirketlerinin katılımı sağlanmıştır. Etkinliğin ikinci günü Arçelik “Ar-Ge Liderliği” ve “Teknoloji Geliştirmede Liderlik” ödüllerini Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’ndan almıştır. Etkinliğin üçüncü gününde düzenlenen ve Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı olan İnovaLİG - İnovasyon Liderleri Programı’nın Ödül Töreni’nde de, “İnovasyon Stratejisi” kategorisinde 1’incilik ödülü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Arçelik’e verilmiştir. İnovasyon Stratejisi kategorisinde Tofaş 2’ncilik ödülünü almış, İnovasyon Döngüsü ve İnovasyon Kaynakları kategorilerinde Yapı Kredi Bankası-Tüpraş ve Ford Otosan 4’üncülük ve 5’incilik ödüllerine layık görülmüşlerdir.

165 ülke ve Türkiye’nin 81 ilindeki üniversitelerden 3.000 üniversite öğrencisinin katılımıyla “İnovatif Düşün, Geleceği Yönet” ana temasıyla Yıldız Teknik Üniversitesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Türkiye İhracatçılar Birliği ve İstanbul Sanayi Odası’nın stratejik ortaklığı, birikimi ve işbirliği ile düzenlenen Genç Türkiye Zirvesi isimli etkinlikte Arçelik A.Ş.’ye “İnovasyon Büyük Ödülü” verilmiştir.

TESİD tarafından 2014’de 12’ncisi düzenlenen Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri’nde Arçelik, “Gelişmiş Kullanıcı Ara Yüzlü ve Çoklu Uygulama Oynatabilen Ağ Bağlantılı LED TV (Enhanced Connected TV)” ile “Jüri Özel Ödülü”nü kazanmıştır.

Enerji Verimliliği Haftası’nın en önemli etkinliklerinden biri olan Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda Arçelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın her yıl düzenlediği “Sanayide Enerji Verimliliği” (SENVER) Proje Yarışması’nda iki ödüle birden layık görülmüştür. Arçelik, “Enerji Verimli Ürün” kategorisinde “A+++ -%10 kurutucu” ile “En Verimli Ürün” (EVÜ) ödülüne ve “En Verimli Endüstriyel Tesis” (EVET) kategorisinde Bulaşık Makinesi İşletmesi ile “Jüri Özel Ödülü”ne layık görülmüştür.

Yılın en inovatif teknoloji uygulamalarını değerlendiren Global Telecoms Business İnovasyon Ödülleri’nde, Vodafone İş Ortağım ve Ford Otosan’ın Ford Trucks Filobil projesi “İş Çözümlerine İnovasyon” dalında ödüle layık bulunmuştur.

Mühendisliğinin önemli bölümü Ford Otosan tarafından gerçekleştirilen “Yeni Ford Tourneo/Transit Connect” sınıfında Euro NCAP beş yıldızlı güvenlik derecelendirmesine layık görülen ilk hafif ticari araç olmuştur.

Yapı Kredi, Türkiye’de ve finans dünyasında bir ilk olarak Google search appliance ürünüyle arama fonksiyonunu web sayfasının merkezine yerleştirmiş ve Google tarafından da Case Study olarak ele alınarak tüm dünyaya örnek gösterilmiştir.

Yapı Kredi “Şubede İşlem Deneyimi Projesi” ile, Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından “İnovatif Baykuş Ödülü”ne layık görülmüştür.

TürkTraktör tarım sektörünün en saygın ödülleri arasında gösterilen, bağ-bahçe traktörü alanında mükemmeliyetçi yaklaşımının da önemli bir göstergesi olan, “Yılın Traktörü 2015” ödülüne layık görülmüştür. TürkTraktör 2014’de İhracatın Yıldızları Ödüllerinde “Yeni Pazar - Pazar Çeşitliliği Ödülü” alanında 1’inciliğe layık görülmüş olup, “DC Türkiye CIO Zirvesi 2014 Türkiye” de “BT Yönetişimi Projesi” ile 1’incilik ödülü almıştır.

Savunma Sanayi

Altay, Milli İmkânlarla Modern Tank Üretimi projesinde 22’nci proje değerlendirme toplantısı Eylül ayında, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Genel Kurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı heyetlerinin de katılımlarıyla Otokar’da gerçekleştirilmiştir. Özgün bir tasarımla Otokar tarafından geliştirilen ALTAY Tankı’nın doğrulama prototipleri imalatı tamamlanıp teste hazır hale getirilmiştir.

Enerji

Tüpraş, Ar-Ge faaliyetleri çerçevesinde, 2014 yılında 10 adet TEYDEB onaylı proje, 2 adet EUREKA etiketli proje ve 1 ARDEB 1003 onaylı proje yürütmektedir. Toplam kapalı alanı 7.258 m²’ye ulaşan Tüpraş Ar-Ge Merkezi Kampüsü, 2014 yılı başında faaliyete geçmiştir. “Eşanjörlerin Kirlilik Takibi, Modellenmesi, Simülasyonu ve Optimal Bakım Planlaması İle Rafineri Enerji Kayıplarının Azaltılması” konulu Ar-Ge projesi sonrası geliştirilen simülasyon programının saha uygulamaları başlatılmıştır. Söz konusu proje kapsamında patent başvuruları yapılmış ve “HExMon” adlı Tüpraş’ın uluslararası marka tescilli ilk ticari ürünü geliştirilmiştir. Tüpraş ayrıca ülkemizin ilk ve tek enerji ve rafinasyon Ar-Ge Merkezi laboratuvarlarıyla hizmet vermeye başlamış olup, laboratuvarların dışarıya da hizmet verebilmesi için çalışmalar yürütmektedir.

Opet, Koç Üniversitesi ile birlikte Temmuz 2012’de başladığı “Sıvılarda Gerçek Zamanlı Algılanabilen Etiket ve Sensör Projesi”ne devam etmektedir. Opet ayrıca, Koç Üniversitesi’nde nano teknoloji laboratuvarını kurmuştur. Ürün anlamında dünyanın ilk, ekipman açısından Avrupa’nın tek laboratuvarı olan Koç Üniversitesi Opet Nanomalzemeler Araştırma Laboratuvarı (KUNAL) ile katma değeri yüksek, teknolojik ürünler geliştirilmesi hedeflenmektedir.

TÜBİTAK onaylı 3 proje ile Ar-Ge çalışmalarını yürüten Aygaz, TEYDEB desteği ile yürüttüğü ve Ar-Ge çalışmalarını tamamladığı “Ağır Hidrokarbonların Eliminasyonu” projesi kapsamında endüstriyel ölçekte ünite kurulum ve yaygınlaştırma aşamasına geçmiştir. Tüpraş ve Aygaz ortaklığında geliştirilen “Olefin Oligomerizasyonu ile Hafif ve Orta Distilat Üretimi” projesi ise TEYDEB desteği ile başlatılmıştır.


Ödüllerle taçlandırılan Ar-Ge çalışmaları, nitelikli Ar-Ge personeli ve Türkiye’nin en büyük Ar-Ge Merkezi


Otomotiv

Ford Otosan geçen 10 sene içinde nitelikli Ar-Ge personelini katlayarak artırmıştır. 2000’lerin başında, 200 kişi olan Ar-Ge personel sayısı, katlanarak, 2014’ün sonunda 1.350 kişiye ulaşmıştır. Bu büyüme 2014’ün sonunda Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nin açılışıyla devam etmektedir. Bu merkez Aralık ayı itibarıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “Türkiye’nin En Büyük Ar-Ge Merkezi” olarak tescillenmiştir.

Ford Transit ve Tourneo Courier modelleri, mühendislik, prototip, fabrika inşası ve üretim hazırlığı aşamalarını da kapsayan 40 aylık süre sonunda, Mayıs 2014 itibarıyla Ford Otosan’ın Yeniköy Fabrikası’nda devreye alınmıştır. Tüm mühendislik sorumluluğu Ford Otosan’a ait olan araç Ford’un B (küçük) platformundaki ilk hafif ticari aracı olmuştur.

Ford Otosan, 2014 yılında Türk otomotiv sanayiinde yine bir ilke imza atarak Çin’e teknoloji ihraç etmiştir. Jiangling Motor Corporation (JMC) ile imzalanan anlaşmayla %100 fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu Ecotorq motorlarının dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin’de üretimi için anlaşmıştır. Ford Otosan, 2014 Temmuz ayında bu başarıya bir yenisini daha eklemiş ve mevcut kamyonların şasi ve kabin teknolojisini de aynı firmaya lisanslamak üzere anlaşmıştır.

Ford Otosan, Gölcük’ün ardından, ikinci Motor Test Merkezi’ni Eskişehir İnönü Fabrikası’nda açmıştır. Bunun yanı sıra, Gölcük Ar-Ge Merkezi’nde 1,5 milyon Euro tutarındaki Egzoz Emisyon Sistemleri Test Merkezi’nin de açılışı gerçekleştirilmiştir. Ford Otosan Gölcük Ar-Ge Merkezi’nde kurulan tesis Ford’un tüm dünyada bu konuda hizmet veren ilk tesisi olma özelliğini taşımaktadır.

Otokar’da yer alan, Türkiye’nin en büyük ve dünyanın en modern “Elektromanyetik Uyumluluk Test Merkezi” akreditasyonu tamamlanmış olup elektromanyetik uyumluluk konusunda otomotiv ve savunma sanayii alanında verilen test hizmetleri sertifikalanabilmektedir.

Yüksek taşıma kapasiteli 10 metrelik yeni Doruk LE aracını Türkiye kullanıcılarının beğenisine sunan Otokar, İngiltere - Birmingham’da gerçekleştirilen Eurobus Expo 2014 fuarına sağdan direksiyonlu yeni modelleri ile katılmıştır.

Tofaş tarafından geliştirilen Doblo Kuzey Amerika pazarı aracının seri üretimine başlanmıştır.

Tofaş Türkiye, Avrupa ve Amerika pazarlarının müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yeni binek araç platformu ve yeni Sedan aracın geliştirme çalışmalarına devam etmiş, 2014 yılı içinde aynı araç ailesinde HB ve SW olarak 2 yeni model için de yatırım kararı almış ve çalışmalar başlatmıştır.

TürkTraktör 220.000 m2’lik açık alanı olan Erenler/Sakarya fabrikası açılışını gerçekleştirmiştir. 2014 yılında New Holland TR6 Serisi, TDD Delta Serisi, T5 EC, T6 AC, T480S ve New Holland TD4B modelleri kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.


Sürdürülebilir liderlik kapsamında tüketicilerimize “En”ler ve “İlk”leri sunmaya devam ediyoruz.


Dayanıklı Tüketim

Arçelik, sürdürülebilir liderlik anlamında mevcut pazarlardaki tüketicilere “En”ler ve “İlk”leri sunmaya devam etmektedir. Arçelik Ar-Ge çalışmalarının sonucunda, En Az Enerji Tüketen Bulaşık Makinesi, En Az Enerji Tüketen No-Frost ve Statik Kombi Buzdolabı gibi örneklerle çevreye duyarlı, enerji verimli ürünler konusunda rakiplerinin arasında en ön sıralardaki yerini korumayı başarmıştır.

Arçelik, Eylül ayında Almanya’da düzenlenen, dünyanın en önemli tüketici elektroniği fuarlarından CoolHygiene® teknolojisini içeren çamaşır makinesi, Auto GlassShield® teknolojisini içeren bulaşık makinesi gibi birçok yenilikçi ürünlerini tüketicilerin beğenisine sunmuştur.

Arçelik-LG, 1.1.2014’te yürürlüğe giren enerji regülasyonuna uygun geliştirdiği ürün gamındaki ürünleri regülasyonun ısıtma verimliliği tarafında yapılan ve 1.1.2015’te yürürlüğe girecek olan değişikliğe uygun şekilde ısıtma performansını artıracak yönde projeleri bitirmiş ve regülasyona tam uyumlu ürün gamını tamamlamıştır.

Diğer

Yapı Kredi’nin 2 San-Tez projesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenmiştir. Gebze İleri Teknoloji Enstitüsü ile yürütülen Q-Track projesi şubelerde müşterilerin fiziksel hareketlerini izlemeye yönelik bir projedir. Galatasaray Üniversitesi ile yürütülen diğer San-Tez projesi SARAS telefon kamerası üzerinden artırılmış gerçeklik uygulamasıdır.

Yapı Kredi Evreka fikir geliştirme sistemine 3 yılda çalışanlar tarafından 30.000 fikir girilmiş ve 200 tanesi uygulamaya alınmıştır.

KoçSistem’in Eureka platformunda 8 projesi onay almıştır. TÜBİTAK süreçleri devam eden 5 adet Eureka/ITEA2 projesinin destek süreçleri başlamıştır. KoçSistem ve Işık Üniversitesi ortak San-Tez Projesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onay almıştır. KoçSistem ITEA Yönetim Kurulu’na Türkiye’yi temsilen dahil edilmiştir.

Tat Gıda, “Koç İnovasyon Programı”nın başlatıldığı ilk şirket olmuştur. Yenilikçi ve yaratıcı fikirleri ortaya çıkarıp bunları işimize değer sağlayacak ürünlere ve hizmetlere dönüştürebilmek amacıyla programın tüm süreçleri hazırlanarak tamamlanmıştır. Yeni fikirlerin toplanacağı, değerlendirileceği, bilgi akışının sürekliliğinin sağlanacağı İYİFİKİR portalı, yeni kurulan Ar-Ge portalına entegre edilmiştir. “Domates ve üretim atıklarından likopen ekstraksiyonu” konulu Ar-Ge çalışması, 2’nci Uluslararası Gıda Teknolojisi Kongresi’nde sunulmuştur.