2015 Yönetim Kurulu Üye Adayları

Rahmi M. Koç

Yükseköğrenimini Johns Hopkins Üniversitesi (ABD) İşletme Bölümü’nde yapmıştır. Çalışma hayatına Koç Topluluğu’nda 1958 yılında Otokoç şirketinde başlamıştır. Koç Holding bünyesinde çeşitli üst düzey görevlerde bulunmuştur. 1980 yılında İdare Kurulu Başkanı olduktan sonra, 1984 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmıştır. 2003 yılından itibaren de Koç Holding Şeref Başkanı unvanıyla çalışmalarını sürdürmektedir. 1995-1996 yıllarında Milletlerarası Ticaret Odası Başkanlığı yapan Rahmi M. Koç, Vehbi Koç Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekilliği, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, VKV Amerikan Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanlığı, TURMEPA/Deniz Temiz Derneği Kurucu Üyesi ve Onursal Başkanlığı, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Onursal Başkanlığı, TİSK Danışma Kurulu Üyeliği, Foreign Policy Association Fahri Üyeliği, New York Metropolitan Sanat Müzesi Onursal Mütevelli Heyeti Üyeliği ve Global İlişkiler Forumu Derneği Kurucu Üyeliği gibi görevleri de yürütmektedir.

Mustafa V. Koç

İsviçre’de Lyceum Alpinum Zuoz’u bitirdikten sonra ABD’de George Washington Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1984 yılında mezun olmuştur. Çalışma yaşamına 1984’te Tofaş’ta Müşavir olarak başlayan Koç, Ram Dış Ticaret’te Satış Müdürlüğü ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 1992 yılında Koç Holding’e geçerek sırasıyla Başkan Yardımcılığı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürütmüştür. 2003 yılından beri Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ayrıca, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Onursal Başkanlığı görevini yürütmektedir. Rolls-Royce Uluslararası Danışma Kurulu üyesi olup, JP Morgan Uluslararası Konseyi’nde ve Council on Foreign Affairs Uluslararası Konseyi’nde yer almaktadır. Bilderberg Toplantılarının Yürütme Kurulu Üyesi’dir. 2005 yılında İtalya Hükümeti’nin Cavaliere D’Industria nişanına, 2012 yılında Uluslararası Leonardo Ödülü’ne layık görülmüştür. Mustafa V. Koç, ekonomik ve sosyal kalkınmaya büyük önem veren ve bu alanda World Monuments Fund ve Carnegie Vakfı ile BNP Paribas gibi saygın kuruluşlarca ödüllendirilen Koç Ailesi’nin sosyal ve kültürel yaşama katkılarını hayata geçiren Vehbi Koç Vakfı’nın Yönetim Kurulu ve Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Üyesi’dir.

Temel K. Atay

İTÜ Makine Mühendisliği mezuniyetinin ardından Wayne State Üniversitesi (ABD) İşletme Bölümü’nde ihtisas yapmıştır. Koç Topluluğu’na 1966 yılında katılmış, Otoyol Sanayi A.Ş. ve Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. Genel Müdürlüğü görevlerinin yanı sıra Koç Holding bünyesinde çeşitli üst düzey görevlerde bulunmuştur. 2000-2001 yıllarında Koç Holding’in CEO’luğunu yapmıştır. 1996 yılından beri üyesi olduğu Yönetim Kurulu’nda 1998 yılından bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev almaktadır.

Ömer M. Koç

Columbia College’dan (ABD) 1985 yılında BA derecesiyle mezun olmuştur. Bir sene Kofisa Trading’de çalışmıştır. Columbia Business School’dan MBA derecesi almıştır (1989). Ramerica Intl. Inc.’de çalıştıktan sonra, 1990 yılında Koç Topluluğu’na katılarak, Gazal A.Ş.’de Müdürlük, Koç Holding’de Finansman Koordinatörlüğü, Enerji Grubu Başkan Yardımcılığı ve Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 2004 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. Mayıs 2008’den bu yana Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda Türk Eğitim Vakfı Başkanlığı, Geyre Vakfı Başkanlığı, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi görevleri de yürütmektedir.

Semahat S. Arsel

1964 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyeliği ile iş hayatına başlayan Semahat Arsel halen bu görevinin yanı sıra Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı, Divan Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı, Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi Başkanlığı ve Florance Nightingale Vakfı İkinci Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Kendisi aynı zamanda Koç Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu’nun kurucusudur.

Ali Y. Koç

Yükseköğrenimini Rice Üniversitesi (ABD) İşletme Fakültesi’nin ardından Harvard Üniversitesi’nden (ABD) aldığı yüksek lisans programıyla sürdürmüştür. 1990-1991 tarihleri arasında American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı’na katılmış, 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak çalışmıştır. 1997-2006 yılları arasında Koç Holding’de Yeni İş Geliştirme Koordinatörlüğü ve Bilgi Grubu Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 2006-2010 yılları süresince Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı görevini yürütmüştür. 30 Ocak 2008’den bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Dr. Bülent Bulgurlu

Yükseköğrenimini Ankara Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nin ardından Norveç Teknik Üniversitesi’nde aldığı doktora programıyla sürdürmüştür. 1972 yılında Elliot Strömme A/S, Oslo’da İnşaat Mühendisi olarak iş hayatına atılan Bulgurlu, 1977 yılında Garanti İnşaat’ta Saha Mühendisi olarak göreve başlamıştır. Sırasıyla Mühendislik, Planlama ve İnşaat Müdürlüğü, Şantiye Koordinasyon ve İnşaat Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerinin ardından Garanti-Koza A.Ş.’de Murahhas Üye olarak görevine devam etmiştir. Koç Holding ve 1996 yılından itibaren Turizm ve Hizmetler Grubu Başkanı, Turizm ve İnşaat Grubu Başkanı, Dayanıklı Tüketim ve İnşaat Grubu Başkanı olarak görev almıştır. Mayıs 2007-Nisan 2010 tarihleri arasında Koç Holding CEO’su olarak görev yapmıştır. Mayıs 2007’den bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ayrıca, TÜSİAD ve TURMEPA/Deniz Temiz Derneği Üyesi’dir.

Prof. Dr. John H. McArthur, O.C.

Yükseköğrenimini British Columbia Üniversitesi’nin (Kanada) ardından Harvard Üniversitesi’nde (ABD) yüksek lisans ve doktora programlarıyla sürdürmüştür. 1962 yılında Profesör olduğu Harvard Üniversitesi İş İdaresi Fakültesi’nde 1980-1995 yıllarında Dekanlık yapmıştır. Halen Kanada Asya Pasifik Vakfı Başkanlığı ile Duke Üniversitesi Sağlık Sistemleri, Stemnion Inc., Aileron Therapeutics ve Thomson Reuters Founders Share Co. Ltd. Yönetim Kurulu Üyelikleri görevlerini sürdüren McArthur, uzun yıllar Brigham ve Kadın Hastanesi’nin Başkanlığı’nı yapmış ve daha sonra Partners HealthCare System Inc.’de Mütevelli Heyeti Eş Başkanlığı’nda bulunmuştur. Chase Manhattan Corp., Bell Canada, GlaxoSmithKline Plc ve AES Corp. Yönetim Kurulları’nda görev almıştır. 2013 yılında Officer of the Order of Canada nişanına layık görülmüştür. 1999 yılından bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Prof. Dr. Heinrich V. Pierer

Yükseköğrenimini Friedrich Alexander Üniversitesi Erlangen-Nuremberg (Almanya) Hukuk ve Ekonomi Bölümleri’nde yapmıştır. 1969 yılında Siemens AG’de çalışmaya başlayan ve kurum bünyesinde önemli görevler alan V. Pierer, 1992-2005 yılları arasında CEO, 2005-2007 yılları arasında ise Siemens Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenmiştir. 1993-2006 yılları arasında Alman İş Dünyası Asya-Pasifik Komitesi Başkanlığı’nı da yürütmüş olan V. Pierer, Friedrich Alexander Üniversitesi Erlangen-Nuremberg’den Hukuk ve Ekonomi alanında şeref doktorası sahibidir. 2008’den bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Peter Denis Sutherland

Gonzaga College, University College Dublin ve King’s Inns’de Medeni Hukuk eğitimi görmüştür. İrlanda Başsavcısı (1981-1984), Rekabet Politikası’ndan Sorumlu Avrupa Komisyonu Komiseri (1985-1989), Dünya Ticaret Örgütü Direktörü (1993-1995), BP Plc Yönetim Kurulu Başkanı (1997-2009) ve London School of Economics Yönetim Kurulu Başkanı (2008-2015) olarak görev yapmıştır. 1995’ten beri Goldman Sachs Intl. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra BM Göç ve Kalkınma Özel Temsilciliği yapmaktadır. Allianz ve BW Group Ltd. Yönetim Kurulu, Eli Lilly Danışma Kurulu, Avrupa Üçlü Komisyon Yönetim Kurulu Başkanlığı, The Federal Trust Başkanlığı diğer görevleri arasındadır. Avrupa ve Amerika’daki 15 üniversiteden fahri doktora unvanı, sayısız yayını ve ödülü vardır. 2009 yılından bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Kwok King Victor Fung, (Bağımsız Üye Adayı)

Massachusetts Institute of Technology’de Elektrik Mühendisliği lisans ve yüksek lisansı yapmış, ardından Harvard Üniversitesi İşletme Ekonomisi Bölümü’nde doktorasını tamamlamıştır. Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi Başkanlığı (1991-2000), Asya-Pasifik Ekonomik Birliği (APEC) Danışma Meclisi Hong Kong Temsilciliği (1996-2003), Hong Kong Airport Authority Başkanlığı (1999-2008), Hong Kong Üniversitesi Konsey Başkanlığı (2001-2009), Greater Pearl River Delta Konsey Başkanlığı (2004-Şubat 2013), Uluslararası Ticaret Odası Başkanlığı (Temmuz 2008-Haziran 2010) ile Onursal Başkanlığı (Haziran 2010-Temmuz 2013), WTO Panel on Defining the Future of Trade Üyeliği (2012-2013) ve China Centre for International Economic Exchanges (CCIEE) Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevlerinde bulunmuştur. Dr. Fung; ticaret, lojistik, dağıtım ve perakende alanında önemli iştirakleri bulunan ve halka açık Li & Fung Ltd., Global Brands Group Holding Limited, Convenience Asia Retail Asia Ltd. ve Trinity Ltd. şirketlerini bünyesinde barındıran, Hong Kong merkezli uluslararası Fung Şirketler Grubu’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktadır. Ayrıca, yine Hong Kong merkezli Fung Global Institute’un Kurucusu ve Başkanı’dır. Aynı zamanda, Chinese People’s Political Consultative Conference üyeliği, Hong Kong hükümeti Ekonomik Gelişmeler Komisyonu Üyeliği ve Eylül 2014’ten bu yana da Hong Kong Scholarship for Excellence Scheme programında Yürütme Komitesi Başkanlığı görevlerinde bulunmaktadır. Dr. Fung, Chow Tai Fook Jewellery Group (Hong Kong) Limited ve China Petrochemical Corporation’ın (Çin) Direktörlüğü’nü; Asia Advisory Board of Prudential Financial Inc.’in (ABD) Başkanlığı’nı yapmaktadır. Topluma yaptığı katkılar nedeniyle 2003 yılında Altın Bauhinia Star ödülü ve 2010 yılında Grand Mauhinia madalyasına layık görülmüştür. 2011 yılından bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Muharrem Hilmi Kayhan, (Bağımsız Üye Adayı)

Saint Joseph ve Robert Kolej’deki orta öğretiminden sonra Manchester Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nü 1976 yılında tamamlayan Kayhan, MBA derecesini Cornell Üniversitesi’nden almıştır. Tekstil ve tarım sektöründe faaliyet gösteren Söktaş A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Ege İhracatçı Birlikleri, Türkiye Tekstil İşverenler Sendikaları, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulları’nda görev yapmıştır. 1997-1998 yılları arasında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. 2001 Ocak ayında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı seçilmiştir. 2005 yılından bu yana TÜSİAD Onursal Başkanı’dır. Muharrem Kayhan, Robert Kolej Mütevelli Heyeti ve İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu’nda görev yapmaktadır. 2009 yılı TBMM Üstün Hizmet Ödülü sahibidir. 2003 yılından itibaren İspanya’nın İzmir Fahri Konsolosu’dur. 2012 yılından bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Kutsan Çelebican, (Bağımsız Üye Adayı)

Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yapmıştır. 1969 yılında Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu’nda iş hayatına başlamış, 1979-1982 yıllarında Maliye Bakanlığı Hazine Genel Müdür Yardımcılığı ve daha sonra atandığı Dünya Bankası (IBRD) İcra Direktör Yardımcılığı görevlerini yapmıştır. 1987 yılında Koç Topluluğu’na katılmış ve Finansman Koordinatörlüğü, Başkan Yardımcılığı, Finansman Grubu Başkanlığı görevlerinde bulunduğu Koç Topluluğu’ndan 2001 yılı Aralık ayında emekliye ayrılmıştır. Halen kendi finansman danışmanlık şirketini yönetmektedir. 2013 yılından bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Mustafa Kemal Olgaç, (Bağımsız Üye Adayı)

Yükseköğrenimini, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği’nin ardından, Galler Üniversitesi Kontrol Mühendisliği ve Edinburgh Üniversitesi Yangın Mühendisliği bölümlerinde iki master derecesi ile sürdürmüştür. 1977 yılında sigortacılık kariyerine Koç Allianz Sigorta A.Ş.’de başlayan Mustafa Kemal Olgaç, 1991-2006 yılları arasında Koç Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. Genel Müdürü, 2001-2006 yılları arasında Allianz Türkiye CEO’su ve 2001 yılından 2014 yılına kadar da Allianz Sigorta A.Ş. ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi, Magdeburger Sigorta A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Mustafa Kemal Olgaç ayrıca Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı, YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, EGM Emeklilik Gözetim Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Halen Allianz Global Assistance Türkiye ile Akasya Bakım ve Yaşam Merkezi A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Bu görevlerinin yanı sıra Malezya hükümetinin stratejik yatırım fonu olan Khazanah grubuna bağlı Avicennia Capital Sdn Bhd’nin ve Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta A.Ş.’nin bağımsız Yönetim Kurulu Üyesidir. Ayrıca TÜSİAD ve 1907 Fenerbahçe Derneği üyesidir. 2014 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur.

Jacques Nasser, (Bağımsız Üye Adayı)

1947 yılında Lübnan’da doğan Jacques Nasser, yükseköğrenimini Royal Melbourne Institute of Technology’de İşletme alanında yapmış ve Teknoloji Doktorasını tamamlamıştır. Ford Grubundaki 33 yıllık kariyerinin ardından, 1998-2001 yılları arasında Ford Motor Company Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak görev yapmıştır. Ayrıca Brambles Industries ve British Sky Broadcasting yönetim kurullarında üyelik görevi ve JP Morgan Chase’in girişim sermayesi şirketi olan One-Equity Partners’da ortaklığı bulunmaktadır. Halen Yönetim Kurulu başkanlığını yaptığı BHP Billtion Yönetim Kurulu’nda 2006 yılından bu yana yer almaktadır. Ayrıca Allianz AG’nin Danışma Kurulu’nda ve 21st Century Fox’un Yönetim Kurulu’nda görev almaktadır. Sanayiye, topluma ve teknoloji eğitimi konularındaki katkıları ile devlete danışmanlığı sebebiyle, Avustralya ve Lübnan’da alınmış çeşitli ödül ve madalyaları bulunmaktadır.