Yukarı

Vehbi Koç Vakfı


Vehbi Koç Vakfı (VKV); eğitim, sağlık ve kültür alanında sürdürülebilir ve tekrarlanabilir örnek modeller oluşturarak Türkiye’nin gelişimine katkı sağlamak için çalışmaktadır.


VEHBİ KOÇ VAKFI ZAMAN TÜNELİ / KURUMLAR

Vehbi Koç Vakfı (VKV); eğitim, sağlık ve kültür alanında sürdürülebilir ve tekrarlanabilir örnek modeller oluşturarak Türkiye’nin gelişimine katkı sağlamak için çalışmaktadır.

Vehbi Koç Vakfı 2013 yılında bir yandan bağlı kurumları aracılığı ile diğer yandan eğitim, sağlık ve kültür alanında destek verdiği projeler ile toplumda fark yaratmaya devam etmiştir. 2013 yılı Vakıf faaliyetleri arasında ön plana çıkan birkaç konu detaylarıyla aşağıda yer almaktadır.

Vehbi Koç Vakfı’nın tüm kurumları ve desteklediği projeler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için www.vkv.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

EĞİTİM

Eğitim alanında bugüne kadar 45.000’den fazla başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrenciye ulaşan Vehbi Koç Vakfı, 2013-2014 döneminde kurumları ve merkezden yönettiği burs programları aracılığıyla 1.245’i ortaöğretim, 913’ü yükseköğretim olmak üzere 2.158 öğrenciye burs sağlamaktadır.

VKV Koç Özel Lisesi son sınıfı okul tarihindeki en başarılı sınıf

VKV Koç Lisesi 1988 yılında Vehbi Koç Vakfı tarafından kurulmuştur ve 1998 yılında İlköğretim Okulunun eklenmesiyle Anasınıfı’ndan 12’nci sınıfa kadar kesintisiz eğitim vermeye başlamıştır.

2013 yılında 25’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayan VKV Koç Özel Lisesi, Avrupa Uluslararası Okullar Birliği’nin (ECIS) ve Üniversiteye Kabul Danışmanları Ulusal Birliği’nin (NACAC) üyesidir ve 10’uncu sınıftan başlayarak MEB müfredatının yanı sıra Uluslararası Bakalorya (IB) Diploma Programı sunmaktadır.

2013 yılında VKV Koç Özel Lisesi son sınıf öğrencileri farklarını ortaya koyarak okul tarihindeki en başarılı sınıf olmuştur. Etkileyici üniversite kabul oranlarının yanı sıra, dünyanın dört bir yanındaki seçkin üniversitelerde okulu temsil edecek öğrenciler yıllık 1 milyon ABD Doları’ndan fazla burs kazanmıştır. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) giren 169 öğrencinin 3’ü ilk binde yer almıştır.

Koç Üniversitesi THE listesinde 31’inci sırada!

Koç Üniversitesi, İngiltere’nin önde gelen yüksek eğitim dergisi Times Higher Education (THE)’ın ilk kez hazırladığı “Dünyada 50 Yaşın Altındaki En İyi 100 Üniversite” sıralamasında 31’inci sırada yer almıştır. Böylece, Koç Üniversitesi listede en yüksek sırada bulunan Türk üniversitesi olmuştur.

İngiliz The Times Gazetesi tarafından hazırlanan The Times Higher Education, yaptığı araştırma ve sıralamalarla dünyadaki en başarılı üniversiteleri belirlemektedir. Bu yıl hazırlanan listeye, 50 veya daha az süredir akademik eğitim veren ve bilimsel araştırma yapan üniversitelerden en iyi 100 kuruluş dâhil edilmiştir. Araştırma; üniversitelerin çalışmaları, bilimsel yayınları ve diğer akademik başarıları dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir. Bu yıl kuruluşunun henüz 20’nci yılını kutlayan Koç Üniversitesi, dünyanın 50 yaşından genç en iyi ilk 100 üniversitesi listesinde yer alarak önemli bir başarı elde etmiştir.


Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı olarak Topkapı’da kendi türünde Türkiye’deki en büyük projelerden biri olan Sağlık Bilimleri Kampüsü inşasına başlanmıştır.


SAĞLIK

Vehbi Koç Ödülü 2013 Yılında Sağlık alanında Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’e

Vehbi Koç Vakfı tarafından, insanların yaşam kalitesinin artırılmasına katkıda bulunan kişi ve kurumları teşvik etmek amacıyla her yıl sırasıyla kültür, eğitim ve sağlık alanlarında verilen “Vehbi Koç Ödülü”ne, bu yıl sağlık alanındaki öncü çalışmaları nedeni ile Harvard Üniversitesi Genetik Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil layık görülmüştür.

Harvard Üniversitesi’nden profesörlük unvanını 41 yaşında alan Prof. Dr. Hotamışlıgil, 2007 yılında Amerikan Diyabet Birliği’nin Olağanüstü Bilimsel Başarı Ödülü’nü alan ilk Türk olarak dünyanın sayılı bilim insanları arasına adını yazdırmıştır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan, ihtisas çalışmalarını burslu olarak Harvard Üniversitesi’nde tamamlayan Prof. Dr. Hotamışlıgil, bugüne kadar obezite, diyabet ve kalp sağlığı alanında sayısız çalışmaya imza atmıştır. Vehbi Koç Ödülü Seçici Kurulu’nun gerekçe açıklamasında ise, “Gökhan Hotamışlıgil, evrensel olan bilimin küresel bir aktörü olarak bütün insanlığa hizmet eden bir Türk bilim adamıdır. Ayrıca, bilimsel buluşlarının birçoğunu Türkiye’den laboratuvarına davet ettiği diğer Türk bilim insanları ile gerçekleştirmiştir. Bilimsel araştırmalarını ABD’de sürdürmekte olan Gökhan Hotamışlıgil, Türkiye ile sıkı temasını hep korumuş olup, gerek bir rol model olarak, gerekse gönüllü bir danışman olarak, Türk insanına sağlık ve bilim alanında rehberlik eden başarılı insanlarımız arasında yer almaktadır” denmiştir.

Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Kampüsü’nün birinci fazı tamamlanıyor

Vehbi Koç Vakfı, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı olarak Topkapı’da kendi türünde Türkiye’deki en büyük projelerden biri olan Sağlık Bilimleri Kampüsü inşasına başlamıştır. Amerikan Hastanesi’nin geliri ile fonlanan kampüs inşaatının tamamlanmak üzere olan ilk fazında hem Tıp Fakültesi hem de Eğitim ve Araştırma Hastanesi bulunacaktır. Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitimlerine Eylül 2014’ten itibaren Sağlık Birimleri Kampüsünde devam etmeleri planlanmaktadır.

Projenin, iki ayrı ihtisas hastanesi (onkoloji, travmatoloji), Hemşirelik Yüksek Okulu, öğretim üyesi lojmanları ve 583 öğrenci kapasiteli yurttan oluşan 2’nci fazı da tamamlandığında, Vakfımız ülkeye çok önemli bir eser daha kazandırmış olacaktır.

“Sağlığa 50 Işık Daha” Bursları

Ülkemizde hemşireliğin sorunlarını saptamak, uygulanabilir ve kalıcı çözümler üretilmesine destek olmak hedefiyle 1974’te Semahat Arsel’in başkanlığında kurulan ve yönetilen VKV Hemşirelik Fonu, Vakfın Türkiye’deki hemşirelik mesleğini geliştirmeye yönelik faaliyetlerinin çıkış noktasıdır. Bugün hemşirelik eğitim ve gelişim faaliyetlerini büyük ölçüde Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi’ne (SANERC) ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’na devreden Fon, 2003 yılından bu yana “Vehbi Koç Vakfı Hemşirelik Destek Fonu” adı altında hemşireler tarafından yürütülen özel mesleki gelişim projelerine destek vermektedir.

2013 yılında Semahat Arsel’in iş hayatındaki 50’nci yılı vesilesi ile uzun yıllardır geliştirilmesine katkıda bulunduğu hemşirelik alanında 50 öğrencinin daha eğitim bursları ile desteklenmesine karar verilmiştir.


Sadberk Hanım Müzesi, kurulduğu günden itibaren Osmanlı dönemi işlemelerinin en seçkin örneklerini titizlikle bünyesinde barındırmaktadır.


KÜLTÜR

Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi’nde “El Emeği Göz Nuru” sergisi

Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi 14 Ekim 1980 tarihinde Sarıyer-Büyükdere’de Azaryan Yalısı olarak adlandırılan yapıda, Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’un anısına, O’nun kişisel koleksiyonunu sergilemek üzere, Türkiye’nin ilk özel müzesi olarak hayata geçirilmiştir. Sadberk Hanım Müzesi, kurulduğu günden itibaren Osmanlı dönemi işlemelerinin en seçkin örneklerini titizlikle bünyesinde barındırmaktadır.

Sadberk Hanım Müzesi 07 Aralık 2012 - 4 Ağustos 2013 tarihleri arasında “El Emeği Göz Nuru” adlı sergiye ev sahipliği yapmıştır. Küratörlüğünü Hülya Bilgi ve İdil Zanbak’ın yaptığı sergi ile aynı adı taşıyan sergi kataloğunda, Osmanlı yaşantısının vazgeçilmez parçaları olan işlemelerin zenginliğini ve çeşitliliğini gösteren farklı tür ve teknikte işlenmiş 2.000 eser arasından seçilen toplam 167 adet esere yer verilmiştir. Bu eserler sayesinde Osmanlı dönemi işlemelerinin 17’nci yüzyıl ile 20’nci yüzyılları arasını kapsayan yaklaşık 300 yıllık serüvenini takip etmek mümkün olmuştur.


VEKAM, Cumhuriyet’in ilanının ve Ankara’nın başkent oluşunun 90’ıncı yılında Ankara ve çevresini konu alan “Ankara Araştırmaları Dergisi” adlı hakemli dergiyi yayımlamaya başlamıştır.


VEKAM Hakemli dergi yayımlamaya başladı

Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi (VEKAM), Keçiören’de, kentin ayakta kalan son Cumhuriyet öncesi sivil mimari örneklerinden, Vehbi Koç’a ait bağ evinde faaliyet göstermektedir. 1992 -1993 yıllarında restore edilen bağ evi, 1994 yılında Vehbi Koç Vakfı’na bağlanarak Ankara üzerine akademik çalışmalar yapmak, Ankara’ya dair her türlü bilgi ve belgeyi derleyerek araştırmacılara sunmak amacıyla hizmete açılmıştır.

VEKAM, Cumhuriyet’in ilanının ve Ankara’nın başkent oluşunun 90’ıncı yılında Ankara ve çevresini konu alan “Ankara Araştırmaları Dergisi” adlı hakemli dergiyi yayımlamaya başlamıştır.

Yılda 2 sayı olarak hazırlanan Ankara Araştırmaları Dergisi’nin, hem Türkçe hem de İngilizce makalelere yer vererek, Ankara kenti ile ilgili akademik çalışmaların disiplinler arası bir yaklaşımla bir arada sunulması adına, bu konudaki büyük eksikliğin giderilmesi hedeflenmektedir.

Derginin ilk bölümünde, Ankara’yı ve çevresini merkez alarak hazırlanan özgün araştırma makalelerine, 2’nci bölümünde ise bu kapsama giren görüş makalelerine yer verilmektedir. VEKAM, Ankara Araştırmaları Dergisi ile misyonuna paralel olarak, bilimsel yöntemlerle Ankara ve çevresine dair yeni veriler ortaya koyan akademik çalışmaları derlemeyi, bu çalışmaları kamuoyuna duyurmayı ve disiplinler arası araştırmaları desteklemeyi amaçlamaktadır.

3’üncü Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu AnaMed’de yapıldı

Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu, Türkiye’deki Bizans mirasının toplumsal belleğimizde yeniden canlanması ve hak ettiği konuma kavuşması için yapılan çalışmaları her zaman desteklemiş olan Sevgi Gönül’ün (1938-2003) anısına düzenlenmektedir.

Vehbi Koç Vakfı tarafından her 3 yılda bir gerçekleştirilen sempozyumun amacı, Türkiye’de ve diğer ülkelerde sürdürülen bilimsel araştırmaları uluslararası bir platformda paylaşmak, kamuoyuna sunarak kültürel miras bilincini artırmak ve genç Bizans araştırmacılarının yetişmesine destek olmaktır.

Bizans dünyasında ticaret, son dönemlerin arkeolojik keşiflerinin ve yazılı kaynaklarının tekrar değerlendirilmesi sonucunda yeni yorumlara konu olmaktadır. 2004’te Oxford, 2005’te Viyana, 2008’de Washington’da düzenlenen 3 önemli sempozyum ve Bizans ekonomisinde ticaret konusunu işleyen yayın sayılarındaki artış da bu ilginin çoğaldığını göstermektedir. İstanbul’da Yenikapı, Sirkeci ve Üsküdar’da yürütülen Marmaray kazılarında gün ışığına çıkarılan yeni buluntular İstanbul’un tarih yazımını değiştirecek nitelikte olmakla beraber kargoları ile bulunan batıkların incelenmesi Doğu Roma’da ticarete, denizciliğe, gemi inşa teknolojisine ve günlük hayata yeni bir bakış sağlayan diğer bir etken olmuştur.

Bu yeni bulguları paylaşmak amacıyla 24-27 Haziran 2013’te, İstanbul’da bulunan Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (AnaMed) gerçekleşen 3’üncü Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu’nun teması, “Bizans’ta Ticaret” olarak belirlenmiştir.

Sempozyumla eş zamanlı olarak AnaMed’de “Artamanoff: İstanbul’da Bizansı Resmetmek” sergisi yer almıştır. Yine sempozyum kapsamında, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, “Saklı Limandan Hikayeler: Yenikapı batıkları” sergisiyle ziyaretçilere kapısını açmıştır.


10 yıllık (2007-2016) sponsorluğu Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı tarafından üstlenilen Uluslararası İstanbul Bienali’nin 3’üncüsü 14 Eylül-20 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.


13’üncü İstanbul Bienali ARTER’de

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve 10 yıllık (2007-2016) sponsorluğu Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı tarafından üstlenilen Uluslararası İstanbul Bienali’nin 13’üncüsü 14 Eylül-20 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 2010 yılında Beyoğlu’nda bir çağdaş sanat galerisi olarak “sanat için alan” yaratmak amacıyla kurulan ARTER, 13’üncü İstanbul Bienali’nin sergi mekânlarından biri olarak Bienal’e ev sahipliği yapmıştır. Fulya Erdemci küratörlüğünde “Anne Ben Barbar mıyım?” başlığıyla gerçekleşen Bienal sergileri kapsamında ARTER’de 12 sanatçının işleri yer almıştır. 13’üncü İstanbul Bienali ziyaretçi sayısı 337 bin 429’a ulaşarak bir ilke imza atmıştır.

2013 yılında ARTER, bienal haricinde 6 sergiye ev sahipliği yapmıştır.