Yukarı

TürkTraktör

Toplam Ciro

(milyon TL)
2.175

Lider Pozisyonlar

%49 pazar payı ile lider

Uluslararası Pozisyon

New Holland TDD ile Case IH JX seri traktörlerin üretim merkezi

66 serisi transmisyonlar için dünyadaki tek mühendislik ve üretim merkezi

Yurt Dışı Gelirlerinin Payı

%30

Vergi Öncesi Kâr

320 milyon TL

Net Kâr

280 milyon TL

Ortaklık Yapısı

Koç Holding %37,50
CNH Industrial Osterreich GmbH %37,50
Halka Açık %24,93
Diğer %0,07

www.turktraktor.com.tr

Sektörümüzde Türkiye’nin ilk Ar-Ge merkeziyiz.


1954’ten beri tarıma yön veren teknoloji


1954’te kurulan, 1955 yılında Türkiye’nin ilk yerli traktörünü üreterek, tarımsal üretimde yerli payını artırmaya yönelik ilk adımı atan ve Türkiye’nin ilk üretici otomotiv şirketi olan TürkTraktör, bugün sektörün açık ara lideri olarak üretim, yatırım, işgücü ve ihracat bakımından büyük bir gücü temsil etmektedir.

Yeni ürünler ve yeni hizmetler

Günümüz tarımsal işletmelerinde verimliliği artırma hedefi, daha yüksek güçlü motorlara sahip traktörlere gereksinimi ortaya çıkarmaktadır. Bu gereksinimden yola çıkılarak, daha üstün performans sunmak için geliştirilen New Holland TDD Blumaster serisi, sahip olduğu çevreci Tier 3 motorları ile güç ve performansı, üstün yakıt ekonomisiyle buluşturmaktadır. Yurt içi piyasada büyük bir beğeni toplayan JX MaxPro serisinin güçlü motoru ve yeni özellikleriyle orta ve büyük işletmelerin vazgeçilmez traktörü olması beklenmektedir.

New Holland TDD serisi 4 silindirli modellerde isteğe bağlı olarak sunulan yeni TL665 model orijinal ön yükleyiciler, 2013 İzmir Tarım Fuarı’nda çiftçilerle buluşmuştur. Ürünün, hayvancılık işletmeleri başta olmak üzere fabrikalar, inşaat firmaları ve tarımsal işletmelerden yoğun talep görmektedir.

Ekipman ürün gamını sürekli geliştiren TürkTraktör, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda New Holland Mısır Tablalarını 5,6 sıralı sabit şasi ve 6 sıralı katlanır şasili modeller ile 2013 yılında hizmete sunmuştur.

Yeni kaporta tasarımı, artırılan piston hızı ile gelişmiş balya yoğunluk kontrolü gibi yeni özelliklerle desteklenen New Holland Büyük Balya Makineleri, yüksek kapasiteleriyle önemli oranda verim artışı sunmaktadır.

TürkTraktör ürün gamında önemli bir yere sahip New Holland FR Serisi Kendi Yürür Yem Hasat Makineleri, yeni kaporta tasarımı, geliştirilmiş teknolojisi ve yüksek kapasiteli besleme ağzı sayesinde, günde ortalama 40 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı hasat edebilmektedir.

TürkTraktör markası altında ekim makineleri, toprak frezeleri, rotovatörlerin satışına da başlanılmıştır.

TürkTraktör ürün gamında yer alan New Holland çayır biçme makineleri, küçük balya makineleri ve Case IH marka pamuk hasat makineleri için yerel CE sertifikasyon çalışmaları 2013 yılında güncellenmiş, yerli üretim küçük balya makineleri, toprak işleme makineleri, ekim makineleri ile ilaçlama makineleri için de CE sertifikasyon çalışmalarına başlanmıştır.

TürkTraktör, tarımsal bilincin artması ve gelecek nesillerin eğitilmesi için birçok proje gerçekleştirerek Türk tarımının geleceğine yön vermektedir. Türkiye’nin dört bir yanına yayılan TürkTraktör bayi ve servislerinde istihdam edilen çalışanlara mesleki ve kişisel gelişim imkanı sunmayı amaçlayan TürkTraktör Akademi, Haziran 2013 tarihi itibarıyla faaliyetlerine başlamıştır.

Yatırımlar

Türkiye ekonomisi ve tarımının gelişimi için katma değer üretme hedefi doğrultusunda faaliyetlerini şekillendiren TürkTraktör, 2013 yılında Adapazarı’nda yeni fabrikasının temelini atmıştır. 80 milyon ABD Doları tutarındaki bir yatırım bedeliyle 2014 yılında hizmete açılması planlanan üretim tesislerinin, sunduğu lojistik avantajlar sayesinde yurt içi ve uluslararası pazarlara yönelik üretim kapasitesinin artması hedeflenmiştir.

Adapazarı Fabrikası’nın montaj ve boyahane süreçlerine odaklanması, Ankara Fabrikası’nın ise motor/transmisyon üretim merkezi olarak faaliyetlerini sürdürmesi planlanmaktadır. Adapazarı Fabrikası’nın devreye girmesiyle Şirket’in yıllık üretim kapasitesinin 35.000 adet traktörden 50.000 adet traktöre yükseltilmesi öngörülmektedir.

Yenilikçi yönetim anlayışı çerçevesinde önümüzdeki dönemde ürün portföyünü çeşitlendirmeyi planlayan TürkTraktör, New Holland ve Case markalı iş makinaları ile yedek parça ve aksesuarlarının ithalatı için CNHI International SA ile sözleşme imzalamıştır. Şirket, 2014 yılından itibaren New Holland ve Case markalı ürünlere yönelik satış ve pazarlama faaliyeti yürüterek finansal kârlılığına katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Başarılar

Türkiye’nin saygın araştırma, sanayi ve ticaret kuruluşları tarafından layık görülen ödüller TürkTraktör’ün başarısını bir kez daha göstermektedir. TürkTraktör, sektörün en değerli kuruluşları tarafından çeşitli alanlarda ödüllere layık görülmüştür.

Kurumsal Yönetim Endeksi’ne dahil olan ilk beş şirketten birisi olan TürkTraktör’ün kurumsal yönetim notu 2013 yılında 89,2’den 91,04’e yükselmiştir.