Yukarı

RMK Marine

RMK Marine, ilgili bölümleri ile bünyesinde tasarım ve anahtar teslimi çözüm sağlayan ilk özel sektör Türk tersanesidir.


1997’de Koç Topluluğu’na katılarak RMK Marine adını alan tersane, Tuzla’da tankerler, açık deniz hizmet gemileri, römorkörler, askeri gemiler ve süperyatlar inşa etmekte ve bunların bakım ve onarımı konularında hizmet sunmaktadır.

RMK Marine, ilgili bölümleri ile bünyesinde tasarım ve anahtar teslimi çözüm sağlayan ilk özel sektör Türk tersanesidir. Türkiye’deki askeri tersaneler de dâhil olmak üzere “NATO AQAP 2110 Endüstriyel Kalite Güvence, Denetim Belgesi”ne sahip iki tersaneden biridir. Bu belgeyle tasarım yeteneği sertifikalandırılmış Türkiye’deki ilk özel sektör tersanesidir.

En büyük muharip gemi

RMK Marine, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın ihtiyacı olan 4 adet Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi Projesi’nin ihalesini kazanarak, özel sektör tarihindeki en büyük muharip gemi projesini üstlenmiş ilk tersanedir. Gemilerden TCSG Dost, TCSG Umut ve TCSG Güven 2013 yılı içerisinde törenle teslim edilmiştir. Projenin son gemisi olan TCSG Yaşam’ın 2014 yılı içerisinde teslim edilmesi planlanmaktadır.

Tersane, ihalesi açılacak olan Türk Tipi Hücum Bot projesi için özgün ve yenilikçi gemi tasarımlarını Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na sunmuştur.

RMK Marine, özgün tasarımı olan 42 m Süratli Taarruz Gemisi, 66 m Çok Amaçlı Korvet ve Sahil Güvenlik Gemileri ve 85 m Korvet sınıfı platformlarla yeteneklerini uluslararası alanlarda sergilemektedir.

Anahtar Teslim Özel Çözümler

Ekim 2012’de yapımına başlanan 19.000 DWT’luk 2 adet asfalt tankerinin inşa faaliyetleri devam etmektedir. Gemiler Türkiye’de üretilmiş en büyük asfalt tankerleri olma özelliğini taşımaktadır. T. ESRA ve T. AYLİN gemilerinin 2014 yılı içerisinde teslim edilmesi planlanmaktadır.

Süperyatta dünya markası

İngiliz Oyster firması ile işbirliği kapsamında Oyster 125 serisinin ilk yatı Twilight, 2013 yılı Mayıs ayında teslim edilmiştir.

2014 ve sonrası

RMK Marine, asfalt gemilerinin standart ürün haline getirilmesi, özellik arz eden açık deniz hizmet gemilerinde ürün sahibi olacak düzenlemelerin yapılması, geliştirdiği askeri tekne formunu kullanarak standart ürün oluşturulması ve yurt dışı işbirliği ile Deniz Kuvvetleri’nin Fırkateyn tipi gemilerinin inşası için konumlanma çalışmalarına odaklanmakta, askeri ve ticari gemi inşa teklif çalışmalarını sürdürmektedir.

Uzun dönemde, katma değeri yüksek gemilerin inşası ve RMK Marine markası ile 50 m’den büyük motor yat inşası hedeflenmektedir.