Yukarı

Otokoç Otomotiv


Otokoç Otomotiv cirosu bir önceki yıla göre %17 artarak 3,5 milyar TL’ye, yatırım rakamı ise %71 artarak 743 milyon TL’ye ulaşmıştır.


Otokoç Otomotiv, yeni yatırımlar ile hizmet ağını genişletmeyi, mevcut tesislerini yenilemeyi, kamyon segmentinde İstanbul’da yeni açacağı kamyon tesisi ile büyümeyi planlamaktadır.


Otomotiv perakendeciliği ve araç kiralama pazarında lider

Otokoç Otomotiv; Otokoç, Birmot, Avis, Budget ve Otokoç Sigorta markalarıyla toplam 148 noktada faaliyet göstermektedir. Otokoç markasıyla Ford, Ford Trucks ve Volvo; Birmot markasıyla Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep markalarının satış ve satış sonrası; Avis ve Budget markaları ile kısa dönemli kiralama ve operasyonel leasing hizmetlerini sunmaktadır.

Otokoç Otomotiv, 2013 yılında otomotiv perakendeciliğinde Ford satışlarından %33, Fiat’tan %30, Alfa Romeo, Lancia, Jeep satışlarından %44, Volvo satışlarından %45 pay almıştır. 70.000’i aşan yeni araç satışı gerçekleştirerek, toplam pazardan %8 pay almaktadır. Kısa süreli araç kiralamada, Avis %26 büyüyerek 4.050 adet ile pazardaki liderliğini perçinlemiş, Budget %47 büyüyerek 1.350 adet araç parkına ulaşmıştır. Böylece Şirket, kısa dönemli araç kiralama pazarında uluslararası markalar arasında %51 pazara payına ulaşmıştır. Operasyonel kiralamada ise Şirket, cirosunu %32 oranında artırarak, 18.950 adetlik araç parkına ulaşmıştır.

Şirket, Otokoç Samsun’da Volvo markası için hizmet vermeye başlayarak, Volvo nokta sayısını 6’ya çıkarmıştır. Birmot ve Otokoç Ataşehir’de yeni tesislerine taşınmış, Bursa’da Birmot Nilüfer ile ikinci tesiste faaliyetine başlamıştır. Otokoç Eskişehir İnönü’de ilk 4S kamyon Ford Trucks Plaza yatırımını gerçekleştirmiştir.

Otokoç Otomotiv cirosu bir önceki yıla göre %17 artarak 3,5 milyar TL’ye, yatırım rakamı ise %71 artarak 743 milyon TL’ye ulaşmıştır.

Ödüller ve başarılar

Avis Türkiye, hızlı büyüme performansı, müşteri memnuniyeti, yeni işbirlikleri, yaratıcı pazarlama uygulamalarında sağladığı başarı ile bağlı bulunduğu EMEA bölgesinde “Yılın Lisansiyesi Ödülünü” kazanmış, Skal International “En İyi Araç Kiralama Şirketi” ödülünü 4’üncü kez almış, Dünya Seyahat Ödüllerinde “Yılın Kurumsal Araç Kiralama Şirketi” seçilmiştir. Budget Türkiye ise EMEA bölgesinde “Pazarlama Başarı Ödülü”nün sahibi olmuştur.

2014 ve sonrası

Otokoç Otomotiv, yeni yatırımlar ile hizmet ağını genişletmeyi, mevcut tesislerini yenilemeyi, kamyon segmentinde İstanbul’da yeni açacağı kamyon tesisi ile büyümeyi planlamaktadır. Kısa süreli kiralamada Avis markasıyla pazarın büyümesinin üzerinde büyüyerek liderliğini pekiştirmeyi, pazar 3’üncüsü olan Budget markasıyla ise ikinciliği hedeflemektedir. Avis ve Budget lisansiye sayılarını artırmayı, saatlik araç kiralama işi “Zipcar” markasını hayata geçirmeyi planlamaktadır. Operasyonel kiralamada 5 yılda 2,5 kat büyüme hedeflenmektedir.

Araç kiralamada çevre ülkelerde büyüme strateji doğrultusunda Kuzey Irak ve Azerbaycan’dan sonra 2014 yılında Kazakistan’da faaliyete başlayacaktır. Ayrıca yeni fırsatların değerlendirilmesi hedeflenmektedir.

2014’de büyük kısmı araç yatırımları olmak üzere 845 milyon TL yatırım planlanmaktadır.