Yukarı

Otokar

Toplam Ciro

(milyon TL)
1.402

Lider Pozisyonlar

Türkiye otobüs pazarında 25 kişi ve üstü yolcu taşımacılığında lider

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin lider kara araçları tedarikçisi

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli savunma sanayi kuruluşu

Yurt Dışı Gelirlerinin Payı

%15

Vergi Öncesi Kâr

108 milyon TL

Net Kâr

97 milyon TL

Ortaklık Yapısı

Koç Holding %44,68
Diğer Koç %3,29
Ünver Holding %24,81
Halka Açık %27,22

www.otokar.com.tr

50 yıldır Türkiye’nin ilklerine imza atan şirket


4 yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası


Türkiye’nin ilk şehirlerarası otobüsü, ilk zırhlı taktik aracı gibi yeniliklerini gerçekleştiren Otokar 2013’te 50’nci kuruluş yıldönümünü kutlamıştır. %40 büyümeyle 1.402 milyon TL ciroya ulaşan Şirket, 117 milyon ABD Doları ihracat gerçekleştirmiştir. Cirosunun %5’ini Ar-Ge faaliyetlerine ayıran Otokar, ürün gamını yeni ürünlerle zenginleştirmiştir.

4’üncü kez Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası

Otokar, ardarda 4’üncü kez Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası olmuştur. 2013 yılında satılan her 5 küçük otobüsten 3’ü, her 2 belediye otobüsünden 1’i Otokar markalı olmuştur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 900 adetlik otobüs siparişi tamamlanarak 4 garajda 5 yıl sürecek servis hizmetine başlanmıştır. Servis taşımacılığında müşteri beklentileri doğrultusunda düşük işletme giderlerine sahip TEMPO otobüsleri tanıtılmıştır.

Tehlikeli madde taşımacılığındaki ADR yönetmeliği doğrultusunda TSE’den Eliptik Tanker Treyler ve Kamyonüstü Tanker uygulamalarında Tasarım Onay Sertifikası alan ilk firma olan Otokar, Maxi Kesit Tanker, Mega Iceliner ve trene yüklemeye uygun treyler gibi yüksek özellikli modelleri ürün ailesine eklemiştir.

2013’te Otokar, 8,5 tonluk Otokar Atlas kamyonunu pazara sunmuş ve araç ilk yılında Çevre Bakanlığı’ndan 158 adetlik sipariş almıştır.

Savunma sanayiinde yeniliklere devam

Savunma sanayiinde kara araçlarındaki tecrübesini kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda paletli zırhlı araçlara taşıyan Otokar, Türkiye’nin ilk özgün paletli zırhlı aracı TULPAR’ı tasarlamıştır. COBRA II ve URAL taktik tekerlekli zırhlı araçlarını ürün ailesine eklemiş, 3 ayrı kule sistemini tanıtmıştır. Böylelikle Otokar, 3/4 tondan 60 tona kadar tekerlekli ve paletli kara araçları ve kule sistemleri ile Türkiye’nin kara sistemleri konusunda her türlü ihtiyacına cevap verebilecek üretici konumuna ulaşmıştır.

MİLLİ TANK: ALTAY

Otokar, 2013’te milli tank Altay’ın prototiplerinin testlerine de devam ederek önemli aşamaları başarıyla tamamlamıştır. Türkiye’nin milli ana muharebe tankı ALTAY projesinde ana yüklenici olan Otokar, 2013’te de proje takvimine paralel olarak çalışmalarına devam etmiştir. Üç aşamadan oluşan projede ikinci aşama olan “Detay Tasarım Aşaması” 2013 yılında tamamlanmış; projenin son aşaması olan “Prototipleme ve Kalifikasyon Aşaması” konusunda çalışmalar sürdürülmüştür. Üretilen ilk iki prototip üzerinde hareket ve atış konusundaki testler 2013 boyunca devam etmiştir. ALTAY, Mart ayında Sarıkamış’taki kış testlerini başarı ile tamamlamıştır. 2014 yılında atış testleri sürecek olan ALTAY’da testlerden elde edilen bilgiler doğrultusunda iki prototip daha üretilecektir. Tamamlandığında dünyanın en moderni ve üçüncü nesil üzerinde bir ana muharebe tankı olacak ALTAY’ın tasarım, prototipleme ve kalifikasyon döneminin 2015 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

2014 ve sonrası

2014 yılında Otokar, özellikle halk otobüsleri ve tanker pazarlarında büyüme öngörmektedir. Otobüs pazarında liderliğini sürdürmeyi hedefleyen Şirket, hafif kamyon segmentinde pazar payını artırmayı amaçlamaktadır. Savunma sanayinde yeni ürünlerinin özellikle ihracat pazarlarında tanıtımlarına devam eden Otokar, Altay’ın yeni prototiplerinin de üretimini sürdürmektedir.