Yukarı

Ford Otosan

Toplam Ciro

(milyon TL)
11.405

İç Piyasa Pozisyonu

Toplam endüstride %12,8 ile lider
Hafif ticari araçlarda %26,4 ile 1’inci
Kamyonda %21,3 ile 2’nci
Binek araçta %8,8 ile 3’üncü

Uluslararası Pozisyon

%26,4 ile Avrupa’da en yüksek Ford ticari pazar payı; Avrupa’da en yüksek Ford pazar payına sahip 2’nci ülke

Dünyada 79 ülkeye ihracat

Türkiye’nin ABD’ye toplam ihracatının %8’i

Yurt Dışı Gelirlerinin Payı

%64

Vergi Öncesi Kâr

452 milyon TL

Net Kâr

641 milyon TL

Ortaklık Yapısı

Koç Holding %38,46
Diğer Koç %2,58
Ford Motor Co. %41,04
Halka Açık %17,93

www.fordotosan.com.tr

12 yıldır üst üste Türkiye’nin en çok satan otomotiv markası


Endüstri liderliğinde 12’nci yıl

Pazarda binek araca kayışın hızlandığı ve hafif ticari araç segmentinin %21 daraldığı 2013 yılında Ford Otosan, bu olumsuz trende rağmen, esnek stratejisiyle 114.141 adet satış gerçekleştirmiş, %12,8 pazar payıyla 12’nci yıl üst üste endüstri lideri olma başarısını göstermiştir.

Yeni ürünler

Binek araçta yeni Ford Fiesta ve Ford Kuga lansmanları yapılmıştır. Global Cargo anlaşması doğrultusunda üretimine başlanan, Ford Otosan’ın mühendislik ihracatını da gerçekleştirdiği yeni Ford Cargo çekici pazara sunulmuştur. “2013 Yılının Uluslararası Ticari Aracı” ödülüne sahip Ford Transit Custom’ın orta tavan yüksekliğine sahip modeli de ürün gamına eklenmiştir.

Yatırımlar

Yatırımlar 2013’te yoğun bir şekilde sürerken, 534 milyon ABD Doları harcama gerçekleştirilmiştir. Ford Otosan’ın 1 milyar ABD Doları’nı aşan dev yatırım programı kapsamında, 3’üncü fabrikası olan ve Ford dünyasında ilk defa kullanılan yüksek teknolojilere sahip Yeniköy Fabrikası 16 aylık rekor bir sürede tamamlanarak deneme üretimleri başlamıştır. Yeniköy, Ford’un 2014’te piyasaya sunulacak tamamen yeni hafif ticari aracı Transit ve Tourneo Courier modellerinin dünyadaki tek üretim merkezi olarak yıllık 110.000 adet üretim kapasitesiyle devreye alınacaktır. 2014 sonunda yatırımların tamamlanmasıyla Kocaeli Fabrikası’nın kapasitesinin 400.000’e, İnönü Fabrikası’nın kapasitesinin de 15.000 adede yükselmesi planlanmaktadır.

Şirket, %100 fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu ve Ford Otosan mühendisleri tarafından geliştirilen yeni 11 litre ve 13 litre Ecotorq motorların üretimi için 100 milyon ABD Doları tutarında yatırım kararı almıştır. Euro 6 emisyon standartlarına uygun olarak üretilecek yeni Ecortorq motorlar için ağır ticari, sanayi ve marin uygulamalarını içeren geniş bir kullanım alanı hedeflenmektedir.

Ford Otosan, 60 milyon TL yatırımla Türkiye otomotiv sektörünün en büyük teknoloji ve Ar-Ge üssünün temelini atmıştır. Yeni mühendislik merkezinde 1.300 mühendisin yılda 3 milyon saat küresel mühendislik hizmeti üretmesi hedeflenmektedir. Ford Otosan, küresel Ford’un 3 büyük Ar-Ge merkezinden biridir. Aynı zamanda Ford’un ağır ticari araçlar için tek global mühendislik ve tasarım merkezi, dizel motorların ise geliştirme ve kalibrasyon merkezi konumundadır.

Tarihinin en yüksek ihracat rakamı

Ford Otosan Avrupa’da satışların zayıf seyretmesine rağmen pazar çeşitliliği ve yeni ürünleri Transit ve Tourneo Custom’ın başarısı sayesinde daralan pazarlarda dahi payını artırarak 226.671 adet ile tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaşmış ve 3,8 milyar ABD Doları gelirle net ihracatçı konumunu pekiştirmiştir.

281.287 adet araç üreten Ford Otosan, %85 ile Avrupa ve Türkiye ortalamasının üzerinde etkin kapasite kullanımı gerçekleştirmiştir.

2002 yılından beri Kocaeli Fabrikası’nda üretilen Transit Connect ürün hayatını birçok başarıyla tamamlarken, gövde tasarımı Ford Otosan mühendisleri tarafından yapılan yeni Transit Connect, “2014 Yılın Ticari Aracı” seçilmiştir.

Ford Otosan, JMC ile imzaladığı anlaşmayla fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu Ecotorq motorlarının dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin’de üretimi için anlaşmıştır. Böylece Türkiye’de bir ilk daha gerçekleştirerek Çin’e teknoloji ihraç etmiştir.

Eskiyen ürün gamının yanı sıra yurt içi pazarda hafif ticari araçtan binek araca kayışın sürmesi ve döviz kurlarının önemli ölçüde artması Şirket’in kârlılığını olumsuz etkilemiştir.

Başlıca ödüller

Yenilikçi yaklaşımı, esnek çözümleri, etkileyici ve gelişmiş ölçüm yetenekleri konularında yaptığı çalışmalarla dünyaya örnek teşkil eden Ford Otosan, Automotive Testing Technology International Magazine tarafından “2013 Yılın Motor Test Merkezi” (2013 Engine Test Facility of the Year) ödülüne layık görülerek Ford dünyasında bu özel ödülü kazanan ilk merkez olmuştur.

2014 yılı ve sonrası

2013 yılında eski Transit ve Transit Connect arkalarında sayısız başarılar bırakarak devreden çıkarken, 2014’ün ilk çeyreğinde Yeni Transit’in, yılın ikinci çeyreğinde ise Courier’nin üretimine başlanacaktır. 2011’den bu yana devam eden yatırım programının tamamlanmasıyla Ford Otosan’ın tüm ürün gamı yenilenecektir.

54 yıllık köklü geçmişiyle araç ve motor üretimi, yüksek mühendislik gücü, rekabetçi Ar-Ge yapılanması ve mühendislik ihracatı ile mükemmel iş modeline sahip bir teknoloji şirketi olan Ford Otosan, yatırımları ve projeleri ile sadece ülkemizde değil, global anlamda da çıtasını yükseltmeye devam etmektedir.

Risk yönetiminde öncelikler

Ford Otosan’ın risk yönetiminde temel hedefleri, her alandaki potansiyel riskleri önceden öngörebilmek, yönetmek, izlemek, risk ve kriz yönetimi açısından gerekli aksiyon planlarını önceden oluşturmaktır. Şirket’in Yönetim Kurulu, Riskin Erken Saptanması ve Yönetimi Komitesi, Denetimden Sorumlu Komitesi ve Üst Yönetimi riskler konusunda düzenli bir şekilde bilgilendirilmektedir.