Yukarı

Fikri Haklar

6.500’in üzerinde marka

2.500’ün üzerinde patent ailesi

5.500’ün üzerinde patent

700’ün üzerinde endüstriyel tasarım

4.000’in üzerinde internet alan adı ile

Türkiye’nin en büyük fikri haklar portföyü

Koç Topluluğu rekabet gücünü her alanda ortaya koyduğu yeniliklerden almaktadır. Bu nedenle, sahip olduğu fikri haklar Koç Topluluğu’nun büyümesini, rekabetçiliğini ve kârlılığını destekleyen en önemli unsurlardan biridir.

Yatırımcıları için yarattığı değeri yükseltmek hedefiyle, fikri haklara yaptığı yatırımı her geçen yıl artırmakta olan Koç Topluluğu’nda fikri haklar yönetimine büyük önem verilmektedir.

Koç Topluluğu, fikri haklar stratejisini;

  • Sürdürülebilir rekabet avantajı ve en iyi iş sonuçlarını elde edebilmek için fikri haklar sisteminden azami biçimde yararlanmak,
  • Fark yaratan yenilikleri ve güçlü markaları iş yapılan pazarlarda korumak,
  • Fikri haklar portföyünü iş hedefleriyle uyumlu biçimde yöneterek değer yaratmak,
  • Fikri hakları alım, satım veya lisanslanma suretiyle ticarileştirmek ve bu alanda işbirliklerine açık olmak,
  • Üçüncü kişilerin fikri haklarına saygılı olmak

olarak belirlemiştir. Bu itibarla, Koç Topluluğu, Türkiye’de fikri haklar alanında bir strateji belirleyen ve ilan eden ilk şirketler topluluğudur. Koç Topluluğu fikri haklar stratejisini hayata geçirmek üzere Koç Fikri Haklar Yönetimi Projesi’ni başlatmıştır. Bu proje, yapılan faaliyetler itibarıyla kapsamı her geçen gün genişleyen ve faaliyet gösterilen sektörlere yaygınlaşan bir biçimde devam etmektedir. Proje sayesinde önemli kazanımlar elde edilmiştir ve edilmeye devam edilmektedir.

6.500’in üzerinde marka, 2.500’ün üzerinde patent ailesi ve 5.500’ün üzerinde patent, 700’ün üzerinde endüstriyel tasarım ve 4.000’in üzerinde internet alan adından oluşan Koç Topluluğu fikri haklar portföyü, Türkiye’nin en büyük ve faaliyet gösterdiği bölgenin en önemli fikri haklar portföyüdür.

Koç Topluluğu şirketleri, 2012 yılında 310 ve 2013 yılında toplam 400 patent ve faydalı model başvurusu yapmıştır. Türk Patent Enstitüsü’nün “2013 yılında En Çok Yerli Patent Başvurusu Yapan Firmalar” sıralamasında Koç Topluluğu’nun 4 şirketi ilk 10’da, diğer 3 şirketi ise ilk 30’da yer almıştır. Arçelik 1’inci sırada yer alırken, 2’nciliği Ford Otosan, 6’ncılığı Tofaş ve 9’unculuğu TürkTraktör almıştır. Patent başvurusu sıralamasına göre ilk 30 şirket arasında bulunan diğer Koç Topluluğu şirketleri ise; Otokar, Arçelik- LG ve Tüpraş olmuştur. Koç Topluluğu ayrıca Türkiye’den yapılan uluslararası patent başvurularının 3’te 1’inden fazlasını tek başına gerçekleştirmektedir. Dünya Fikri Haklar Örgütü’nün (WIPO) ilk 200 listesine giren ilk ve tek Türk şirketi olma özelliğini taşıyan Arçelik, 2012 yılında, Fraunhofer IAO Enstitüsü tarafından düzenlenen Fikri Haklar Yönetimi konulu yarışmada 2’ncilik ödülü almıştır.

Bunlarla birlikte Koç Topluluğu Türkiye’deki fikri haklar ekosisteminin gelişmesi ve fikri hakların ticari hayatta daha aktif biçimde kullanılmasını sağlamak üzere birçok çalışmaya öncülük etmekte ve destek vermektedir.