Yukarı

Arçelik - LG

Toplam Ciro

(milyon TL)
708

Lider Pozisyonlar

Klimada %50’den fazla pazar payı ile lider

Uluslararası Pozisyon

Orta Doğu ve Avrupa’nın en büyük klima üreticisi

Yurt Dışı Gelirlerinin Payı

%33

Arçelik-LG Orta Doğu ve Avrupa’nın en büyük klima üreticisidir.


2000 yılında 300.000 adet üretim kapasitesi ile %50 LG Electronics Inc. (Kore), %45 Arçelik A.Ş. ve %5 Koç Holding A.Ş. ortaklığıyla kurulan Arçelik-LG’nin, 2013 yılında cirosu 708 milyon TL’ye ulaşmış olup, yıllık 1,5 milyon adet üretim kapasitesi ve toplam 1.050 personel ile yoluna devam etmektedir.

Arçelik-LG Orta Doğu ve Avrupa’nın en büyük klima üreticisidir. Yenilikçi yaklaşımı, güçlü teknolojik altyapısı, geniş dağıtım ve servis ağı sayesinde yurt içinde %50’den fazla pazar payı ile lider konumdadır. Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Bağımsız Devletler Topluluğu başta olmak üzere 50’den fazla ülkeye üretiminin yaklaşık %50’sini ihraç etmektedir.

Arçelik-LG, HayGroup şirketi tarafından 2013 yılında Türkiye’de yapılan “Liderlik İçin En İyi Şirketler” araştırmasında ilk 10 arasına girmiştir.

Türkiye’de ev tipi klima cihazlarında Avrupa Birliği regülasyonlarına paralel olarak 1.1.2014 tarihinden itibaren “Enerji Etiketi” uygulamasına geçilmiştir. Bu regülasyona uyum sağlayacak yeni nesil inverter ürünler tasarlanarak 1.1.2014’ten itibaren pazara sunulacak şekilde devreye alınmıştır.

Salon tipi klima kategorisinde dış üniteden sonra iç ünite de yerlileştirilerek Arçelik-LG’nin ürün gamına katılmıştır.

İhraç pazarlarında rekabet gücünü artıracak şekilde, Kuzey Afrika’da “Sivrisinek Kovar” ve Rusya pazarında “Ionizer” özellikli klimalar geliştirilerek pazara sunulmuştur.

Yurt içinde pazar liderliğini sürdürürken, Türk tüketicisine enerji verimliliği yüksek ve kaliteli ürünler sunan Arçelik-LG, yurt dışında ise stratejik olarak Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Rusya ve Türki Cumhuriyetler’de kârlı büyümeyi hedeflemektedir. Ayrıca yeni gelişmekte olan ticari klima segmentinde mevcut pazar payını ve liderliğini korumak üzere çalışmalara devam edilmektedir.